Jak si na zahradě vypěstovat výborné maliny

Maliny jsou velice oblíbeným drobným ovocem, které se dá použít pro výrobu domácích limonád i džemů nebo jako chutná náplň do buchet či tradičních bublanin. Velké popularitě se těší už věky a možná si i vy vybavíte dětská léta strávená v lese, kde jste se statečně prodírali houštím a sbírali slaďoučké maliny i přes skutečnost, že vám tu a tam na ruce ulpěl nějaký ten bolestivý škrábanec.

Tyto plody se kromě výborné a nezaměnitelné chuti navíc pyšní i skutečností, že jsou velmi zdravé a dokonce mají i léčivé účinky, které rozhodně nelze opomíjet. Chcete-li si sladkou dávku vitamínů dopřávat i bez nutnosti jezdit do lesa, pak si přečtěte náš dnešní článek zaměřený na pěstování malin!

Věděli jste, že první zmínky o malinách pochází z Kréty, kde jejich pěstování zaznamenal Plinius starší? Podle pohoří Ida švédský dostal maliník jméno Rubus idaea. V Čechách se maliny pěstovaly jako zahradní rostlina od 16. století, v současné době je možné pěstovat maliny různých druhů i barev: bílé, žluté, růžové, červené i červenofialové.

Stanoviště

Maliny pro zdravý a spokojený růst vyžadují chráněnou suchou polohu, kde se jim bude nejvíce dařit a kde vám rovněž budou nejvíce plodit a dělat tak tu největší radost. Důležitým předpokladem pro úspěšné pěstování je každoroční řádné vyzrání dřeva, díky čemuž vám výhonky nezamrznou, dobře dozrají a vytvoří tak bohatou a pravidelnou úrodu velkých plodů.

Nedoporučujeme sázet maliny pod stromy, což je velmi častý a bohužel i chybný jev. Vysadíte-li maliny pod strom, budou jim čerpat půdu a nedočkáte se dobré úrody. Místo toho malinám raději najděte slunné místo například u plotu. Pamatujte, že maliny vyžadují středně těžké, kypré, humusovité půdy a především dostatek vody důležitý pro tvorbu plodů.

Výsadba

Pro výsadbu malin je ideálním obdobím podzim – říjen. Nejlépe se vám ujmou tehdy, kdy budou mít nabobtnalé sazenice. Maliny sázejte do řad, které od sebe budou vzdálené 2,5 metru. Budete-li sázet vzpřímeně rostoucí kultivary, pak je vysazujte do řad vzdálených 1,5 metrů, plazivé kultivary naopak nejlépe minimálně 2 metry od sebe.

Doporučujeme vyrobit si dřevěné konstrukce nebo drátěnky, které keřům pomohou s uchycením a dodají jim stabilitu. Keře, kterým se na daném místě vede dobře a mají zde dobré podmínky, vám mohou rodit 10 až 15 let, některé dokonce i více.

Hnojení

Maliny mají zvýšené nároky na hnojení a to především díky intenzitě tvorby mladého dřeva a rychlý vývin plodů. Každoročně byste tedy měli v období předjaří – ještě před kvetením – maliny přihnojit pomocí vícesložkového granulovaného hnojiva. Každý 3-4 rok je poté dobré do půdy zapracovat dobře vyzrálý kompost.

Obrázek: pixabay