Nezbytné podzimní ošetření maliníku, bez kterého lze jen těžko očekávat bohatou úrodu v následujícím roce

Fotografie: Depositphotos

Jakmile posbíráte poslední úrodu malin, je potřeba maliník připravit na zimu. Aby tento keř přežil zimu a ještě nasbíral dostatek síly na příští sezónu, je potřeba se o něj postarat.

Období sklizně a zpracovávání úrody je na podzim vystřídáno obdobím udržovacích a zazimovacích prací. Zahradu a všechny rostliny v ní je třeba začít postupně připravovat na pomalu, ale jistě se blížící zimu. Aby váš maliník zůstal zdravý a plný lahodných plodů, je nezbytné věnovat čas jeho prořezávání. Zanedbaná péče může vést nejen k menší úrodě, ale i k větší náchylnosti keře k napadení chorob i škůdců. Poznejte, kdy je opravdu nutné maliník prořezat.

Proč je důležité maliny prořezávat

Tím, že rostliny pravidelně prořezáváte, zajistíte, že rostlina bude mít co nejvíc energie pro růst nových výhonků a plodů. Místo toho, aby živila staré a poškozené výhonky. Keře, které jsou příliš zarostlé, špatně propouštějí světlo, jež se tak nedostane k mladším a zdravějším výhonkům uvnitř. Vaše úroda je tímto výrazně ochuzena. Navíc takové keře bývají často napadány nechtěnými škůdci nebo chorobami, ze kterých se maliník jen těžko zotavuje.

Kdy je nejlepší čas na prořezávání maliníku

Než se rozhodnete maliník na zahradě ostříhat, měli byste si uvědomit, zda vám zahradu zdobí letní nebo podzimní odrůda. Pro každou z nich je totiž vhodný jiný čas k prořezávání. Nejčastěji se na zahrádkách vyskytují letní odrůdy maliníku. Nejvíc plodů má v létě a maliny z něj bývají sladké a šťavnaté. Tento keř je potřeba prořezat ihned po sklizni. Obvykle to připadá na první polovinu srpna.

Podzimní maliník zase může plodit až do podzimu. Pokud byste ho prořezali v létě, připravili byste se o značný kus úrody. S jeho prořezáváním vyčkejte až do pozdního podzimu, kdy už maliník plodí velmi málo nebo neplodí vůbec.

Fotografie: Pixabay

Jak maliník na podzim prořezávat

Jakmile skončí úrodné období maliníku, keř začne pomalu usychat. To je jasné znamení, že je nejvyšší čas pustit se do prořezávání. Abyste se vyhnuli možnému poškození keře nebo případnému vzniku nemocí z řezné rány, je užitečné pamatovat na pár důležitých věcí.

Pro prořezávání maliníku si připravte ostrý nástroj. Čím ostřejší řezy provedete, tím více se sníží riziko vzniku chorob a keř vám snáze zregeneruje. Podzimní odrůda plodí jen na jednoletých výhoncích. Na konci každé sezóny odstraňte staré výhonky. Seřízněte je do výšky maximálně 3 cm od země. Přestože to zní drasticky, váš maliník to ocení a vyhnete se napadení keře různými chorobami. Neméně důležité je vhodné počasí k prořezávání keře. Pokud možno, provádějte tyto práce ve slunečný a suchý den. Jestliže na vás tlačí čas a takový den ne a ne přijít, vyhněte se této činnosti ihned po dešti a za vysoké vlhkosti.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]