Jednoduché rady a tipy, díky kterým dokonale vyčistíte a ošetříte vaši žehličku, čímž zachováte její správnou funkci a prodloužíte jí životnost.
Žehlička patří mezi ty vynálezy, které nám umí zjednodušit život a ušetřit spoustu práce. Jedná se také o nenáročný spotřebič s poměrně dlouhou životností. Důležité však je pečovat o ni správně, aby nám vydržela co nejdéle. Díky těmto jednoduchým domácím hackům však její čištění a celkové ošetření bude hračka a váš domácí pomocník se bude těšit skvělému stavu a skutečně dlouhé životnosti.
Proč je čištění důležité
Čištění žehličky je důležitou součástí péče o tento spotřebič, a to ze zcela jednoduchého důvodu. Při každém použití se do otvorů, kterými se ze žehličky vypouští pára, dostávají drobné nečistoty, prach nebo malé žmolky oblečení atd. Stejně tak se tyto částečky přichycují i na rozpálený povrch žehličky, jenž mohou snadno ulepit a umazat.
Tím se tak samotná žehlička nejen ucpává, a snižuje se tak její funkčnost, ale tyto nečistoty navíc mohou velmi snadno ušpinit oblečení, na němž by z tohoto důvodu mohly zůstat nevzhledné fleky. Také může dojít k přehřívání určitých částí žehličky, což by mohlo vést dokonce k propálení oblečení. V neposlední řadě se v žehličce usazuje i vodní kámen, který je dalším důvodem pro její vyčištění.
Odstranění lepkavých skvrn
U žehličky se velmi snadno může stát to, že ji necháte někde položenou nebo s ní chcete vyžehlit nesprávný kousek oblečení. Z toho poté vznikne spálenina, která se mnohdy přichytí i na povrch žehličky. Ten tak zůstane ulepený a umazaný a žehlit s takovou žehličkou další kousky by byl pěkný risk. Je tedy důležité tento nános odstranit.
To však lze snadno pomocí novin, papíru nebo papírových utěrek. Stačí pouze nechat žehličku rozehřát a poté jí přejíždět po daném papíru do té doby, dokud nebude její povrch čistý. Pokud však skvrny nechtějí zmizet, posypte papír solí a postup opakujte. Nakonec nechte žehličku vychladnout a následně ji otřete vlhkou utěrkou nebo ručníkem.
Čištění octem
Další účinnou možností, jak se zbavit skvrn a spálenin na povrchu žehličky, je pomocí octu. Ten stačí velmi jednoduše naředit s destilovanou vodou, namočit v něm ručník či utěrku a povrch žehličky tak otřít a vyčistit. Ten se takto navíc vydezinfikuje a zbaví neviditelných bakterií. Proto je ideální toto čištění provádět před žehlením dětského a kojeneckého oblečení. Vždy se však ujistěte, že je žehlička suchá.
Odvápnění jedlou sodou
Vodní kámen je obvyklý problém, který časem dokáže potrápit každou žehličku. Vzniká nejčastěji v otvorech, kterými se ze žehličky vypouští pára, a jsou tak v přímém styku s vodou. Za pomoci jedlé sody se však tohoto problému hravě zbavíte. Stačí spodní část žehličky posypat jedlou sodou a pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky ji vydrhnout. S vatovou tyčinkou se poté snadno dostanete i do parních otvorů a rovněž je odvápníte.
Čištění nádržky na vodu
Pokud se při žehlení na vašem oblečení objevují žluté až hnědé skvrny, problém bude pravděpodobně v nádržce na vodu. Stačí však jednoduše smíchat bílý ocet s destilovanou vodou v poměru 1 : 1 a nalít ho do nádržky. Žehličku poté položte na starý ručník a pomocí páry nechte veškerou tekutinu unikat, dokud nádržka nebude prázdná. Pokud i tak neustále barví, postup opakujte do té doby, dokud není pára čirá a ručník beze skvrn.
Pár rad na závěr
Pokud se chcete vyvarovat problémům s vodním kamenem nebo zanesenou nádržkou na vodu, nechte žehličku vždy po žehlení vychladnout a poté veškerou zbývající tekutinu vylijte. Také se více vyplatí používat destilovanou vodu, která neobsahuje minerální látky, jež by se v žehličce mohly usazovat. Po žehlení také žehličku propláchněte octem a přetřete její povrch čistým hadříkem namočeným v octu či v citronové šťávě smíchané s vodou, čímž ho vydezinfikujete.
Zdroj: Goodhousekeeping