Špinavé struhadlo je strašákem všech kuchařek. Ty zkušené ale moc dobře vědí, jak si s tímto problémem poradit

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste aspoň jednou strouhali sýr, dobře víte, že umýt následně struhadlo je téměř za trest. Protože však nejste jediní, které to trápí, je tu geniálně jednoduchý postup.

Struhadlo se často stává alfou a omegou jak přípravy pokrmu, tak jeho následného dozdobení nebo dochucení. Nejtypičtějším využitím je správný sýr na špagety. Ovšem umýt tuto kuchyňskou pomůcku může vyústit ve volání všech svatých a nezřízený vztek. Naštěstí jsou tu ale i moderní věci a v tomto případě sociální síť TikTok. Kromě videí kočiček a amatérského rapování ji lze totiž využít i k velmi praktickým účelům.

Když nevíte coby, zkuste TikTok

Poměrně slušný objem jejího obsahu totiž tvoří perfektní tipy, jak pečovat o domácnost. Jedním z nich je také vynikající postup pro očištění kuchyňského struhadla. Konkrétně levný a zcela přírodní přípravek, který je nepochybně součástí každé kuchyně. Stačí vám totiž polovina citronu, nanejvýš doplněná o několik kapek běžného saponátu na nádobí. Citron nejprve rozkrojte, pak na dužinu nakapejte trochu mýdla a použijte ho jako houbu.

@carolina.mccauley Simple trick to clean your grater ??? #cleaningtips #tipsandtricks #homehackswithcarolina #cleaninghacks ♬ TWINNEM – Coi Leray

Poté už jen normálně otřete špinavý povrch struhadla tímto nástrojem a následně ho ještě omyjte pod tekoucí vodou. Tato snadná metoda se dá použít na nečistoty, které zůstávají v malých mezerách nejen u struhadla. I mnoho dalších nástrojů má podobnou strukturu s dírkami nebo drobnými záhyby. Postup navíc nezahrnuje jakoukoli chemii, která by vás mohla při dlouhodobém použití zdravotně ohrozit.

Čas a horká voda

Pokud nemáte citron k dispozici, je vaším přítelem načasování a dostatečně teplá voda. Ihned po použití do ní struhadlo ponořte. Čištění totiž nebývá ve skutečnosti tak náročné, problém je, že mastné sýry rychle přisychají. Všechny takto členité pomůcky tedy myjte rovnou, není-li čas, aspoň je namočte. Jestli se neosvědčí horká voda, přidejte trochu sody nebo prášku do pečení. Dost možná budete překvapeni, jak jednoduchá jeho očista následně bude.

Fotografie: Pxhere

K podobnému účelu se dá použít i jablečný ocet. Citronová šťáva, jedlá soda a právě jablečný ocet jsou velmi užitečnými pomocníky v každé kuchyni. Univerzálně můžete smíchat trochu sody s vodou a touto pastou struhadlo potřít. Pak ho položte do dřezu a postříkejte octem z rozprašovače. Poté ho můžete omýt normální houbičkou a jen opláchnout vodou.

Zdroj: Domekiogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]