Když se řekne slovo plevel, velké procento lidí si vybaví vysokou trávu na místech, kde ji mít nechtějí. Velmi často také před očima vidíme onen předem prohraný boj.
Zbavit se plevelu na naší zahradě není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Mnohdy také tento boj končí naší prohrou. I když se jeden den radujeme, že jsme všechnu nechtěnou trávu ze záhonu odstranili, ani ne za týden je na tom samém místě zpět. Plevel totiž není náročný na živiny, roste doslova všude a za jakýchkoliv podmínek. Ne vždy ale proti němu musíme bojovat. Někdy nám může být i účinným pomocníkem.
Pro někoho nepříjemný plevel, pro jiné okrasné květy
To, co považujeme za plevel a co nikoliv, záleží jen na nás samotných. Velké stohy kopřiv a pampelišek mohou pro jednoho majitele zahrady znamenat pohromu, pro druhého ale pěstovanou okrasu. V japonské okrasné zahradě by se máta nevyjímala, na bylinkové zahrádce ji ale budeme cíleně pěstovat. Vše tedy závisí na nás samotných a cestě, kterou se v naší zahradě rozhodneme vydat.
Problém s plevelem je v tom, že jeho kořeny jsou opravdu hluboké. Právě proto je boj s tímto typem rostlin velmi náročný a mnohdy končí nezdarem. Ke své výživě nepotřebují speciální půdní podmínky a nejčastěji svoje semena šíří vzduchem, proto dochází k jejich rychlému množení. Nezkušení zahradníci je dokonce mohou nevědomky v jejich šíření podporovat. Pokud totiž okolí plevele narušujeme našimi zásahy do půdy, nevědomky ho tak nehubí, ale podporujeme jeho růst.
Kromě nechtěných rostlin vyhubíme i ty, které pěstovat chceme
Naše kopání v okolí nechtěných travin nebo rostlin přispívá k šíření jejich semen. A i když se budeme sebe víc snažit, veškeré kořeny ze země odstranit nedokážeme. Často se tedy rozhodneme sáhnout po chemickém řešení. To ale nemusí být vždy to pravé řešení. Produkty, které běžně zakoupíme v obchodě, nepůsobí jen na plevel, který chceme vyhubit. Látky v nich obsažené mají negativní dopad také na okolní floru, ale i faunu. Neodborným použitím tak může dojít k tomu, že půda již nebude úrodná.
Mnohem lepší volbou jsou metody přírodní, Jednou z nich je mulčování. Stejného výsledku ale dosáhneme také kombinovanou výsadbou. Pokud obě tyto metody zkombinujeme, pro plevel bude velmi obtížné držet se i nadále při životě. Mulčování je výborným pomocníkem nejen na zahradě plné okrasných květin, ale také na zahradě zeleninové. Vzhledem k tomu, že většina vypěstovaných produktů je určena k následné lidské konzumaci, je zapotřebí vyhnout se chemikáliím.
Boj s plevelem bychom neměli zahajovat ve chvíli, kdy jsou jeho rostliny v květu. Manipulací s ním v tom období totiž nevědomky přispějeme k jeho šíření do okolí. Malé plochy zahrady lze jednoduše přikrýt kusem látky, skrz které nebude prostupovat světlo. Tím růstu plevele zabráníme. Musíme mít ale na paměti, že dojde k vyhubení všech květin, které se pod použitou látkou nacházejí. Pokud na zahradě zahlédneme zvláštní druh plevele, je vhodné si vyhledat, o jakou květinu se jedná.
Zdroj: GardeningKnowHow