Kombinací některých rostlin můžete zlepšit sklizeň a snížit používání chemických hnojiv a pesticidů. Některé rostliny obohacují půdu, jiné chrání své společníky před škůdci.
Společná výsadba je technika, která spočívá ve společném pěstování určitých rostlin za účelem zvýšení výnosu zeleniny na zahradě. Některé rostliny mají tu zvláštnost, že přitahují užitečný hmyz, který chrání určité odrůdy. Jiné jsou vynikajícími repelenty. Tato kombinovaná výsadba může vaší zeleninové zahradě, zahradě nebo sadu jen prospět. Zjistěte, proč byste měli pěstovat česnek vedle růží.
Jaké jsou výhody doprovodné výsadby
Obohacení půdy: luštěniny a některé plodiny, jako jsou fazole a hrách, obohacují půdu o dusík. Také některé dlouhokořenné rostliny mohou přinášet živiny z hloubky půdy na povrch. Tím se obohacuje tzv. ornice, kterou lze zorat, a vyživují se jí rostliny s mělkými kořeny.
Poskytování přirozené opory rostlinám: některé vysoké rostliny, jako je kukuřice a slunečnice, poskytují oporu nízko rostoucím plodinám, jako je hrách a okurky.
Regulace přísunu světla: některé rostliny nesnášejí přímé sluneční světlo. V takovém případě je vhodné vedle nich vysadit vysoké rostliny, které jim poskytnou potřebný stín.
Potlačení plevelů: Abyste zabránili růstu plevelů, je užitečné vysazovat velké plodiny, jako jsou brambory, vedle zelených rostlin. Tím vyplníte prázdná místa a omezíte výskyt plevelů, které jsou útočištěm škůdců, kteří vám kazí úrodu.
Proč je česnek vhodnou doprovodnou rostlinou
Česnek je vytrvalá zelenina, která je jednou z nejlepších doprovodných plodin. Tento přírodní repelent odpuzuje hmyz. Je účinný mimo jiné proti houbovým sviluškám, roztočům, mšicím, mravencům, slimákům a sviluškám cibulovým. Může také chránit sousední rostliny před plísněmi díky obsahu síry, která je přírodním fungicidem. Česnek lze použít s několika druhy zeleniny (rajčata, květák, brokolice, červená řepa, špenát, paprika, zelí, mrkev a lilek a také ovocné stromy). Lze jej vysazovat i vedle růží, měsíčků a muškátů.
Proč pěstovat tuto zeleninu vedle růží
Česnek je malý a nezabere mnoho místa. Když ji vysadíte kolem růží, ochráníte své květiny před škůdci, kteří je ničí. Mšice narušují růst růží a napadají listy. Listy se pak začnou kroutit a vrásnit. Roztoči mohou napadat také růže. V případě napadení listy žloutnou a zasychají. Malé bílé nebo nažloutlé skvrny se objevují také na horní straně listů.
Výsadbou česneku ke keři růží ho nejen ochráníte před škůdci, ale také podpoříte jeho vůni. Protože česnek má silnou vůni, snaží se mu růžový keř konkurovat tím, že zvýší svou vůni. To platí zejména proto, že růže díky své vůni přitahuje opylující hmyz, který je nezbytný pro její rozmnožování. Česnek se nedoporučuje pouze u menšiny rostlin. Vyhněte se výsadbě s chřestem, šalvějí, petrželí, fazolemi a hrachem. Česnek může zpomalit jejich růst.
Jak tuto zeleninu úspěšně pěstovat
Abyste měli dobrou úrodu, i když nemáte zelený palec, je důležité zajistit zelenině podmínky, které potřebuje ke svému rozvoji. Česnek má rád dobře propustnou, lehkou a na humus bohatou půdu. Také je třeba ji zasadit na slunné místo. Pokud jde o zalévání, česnek nepotřebuje mnoho vody. Vyhněte se proto zalévání, s výjimkou období sucha. Vyhněte se stojící vodě v okolí rostlin.
Důležité je také zvolit správnou odrůdu česneku pro aktuální sezónu. Existují dva druhy česneku. Podzimní odrůdy odolné vůči chladu, mezi něž patří bílý a fialový česnek, a jarní odrůdy. Ty se udržují lépe než podzimní odrůdy a lze je vysazovat v létě.