Kopr, stejně jako i jiné bylinky, má nejlepší chuť, pokud je syrový a čerstvý. Sušené bylinky zkrátka ztrácí své přirozené aroma. Proto je dobré mít kopr neustále po ruce v čerstvém stavu.
S příchodem chladného počasí okamžitě klesá kvalita bylinek do salátů a dalších pokrmů. Chuť sezónního kopru koupeného v obchodě se s chutí letního nedá srovnat. Nemusíte si však odpírat vitamíny: kopr je nenáročný a při správném přístupu se snadno pěstuje na obyčejném okenním parapetu. Jediná výsadba semen vydrží celou zimu. Chcete-li si udržet kopr ke sklizni co nejdéle, vysévejte ho po částech – například třetinu truhlíku jeden týden, příští týden další třetinu a za týden poslední třetinu.
Zahajte pěstování kopru
Přestože budeme kopr sázet do obyčejného květináče, stojí za to si ho připravit. Na dno květináče umístěte 2–3 cm drenážní vrstvy a zasypte je zeminou. Stačí obyčejná univerzální zahradní zemina. Zavlažte půdu tak, aby byla vlhká, rýhujte semena a přikryjte je. Nyní přikryjte květináč potravinovou fólií a dejte ho na několik dní na tmavé a teplé místo. Počkejte, až semena vyklíčí.
Nejpozději po týdnu se objeví první výhonky. Nyní můžete kopr přesunout na okenní parapet. Ujistěte se, že jde o dostatečně slunečné místo. Pak totiž vůbec není třeba přidávat umělé světlo. Dbejte také na to, aby oknem nefoukalo. Studený vzduch a chlad mohou kopr poškodit. Nejlepší je bílá lampa, která by měla být umístěna ve výšce 50 cm nad plodinou. Jakmile je vše připraveno, musíte počkat na sklizeň: přijde za 5 až 6 týdnů.
Sklízení vašeho kopru
Jakmile vaše rostlinky budou mít čtyři až pět pravých listů, můžete začít se sklizní. Tu provádějte odtržením potřebných listů od rostliny, nebo jejich ustřižením. Použití nůžek je vhodnější, protože tím méně poškodíte svou rostlinku. Pokud máte velké množství rostlin, můžete zvolit taktéž vytržení celého stonku.
Vysušte semínka k dalšímu pěstování
Pokud si chcete vypěstovat svá vlastní semínka, nechte několik rostlinek kopru zcela vykvést. Jakmile se vám vytvoří květy, necháte buď kopr zasychat tak, jak je, nebo můžete odříznout její stonek a pověsit ho vzhůru nohama. Pod svazek dejte misku nebo třeba papír a nechte semínka volně spadnout na něj. Poté je můžete ještě několik dnů nechat ležet, aby se pořádně vysušila. Je jen na vás, zda si je zasadíte hned, nebo jestli je schováte do papírového pytlíku na příště.
Zdroj: HerbsAtHome