Pěstování bylinek na parapetu je snadné. Stačí zvolit vhodné rostliny

Fotografie: Pexels

Bez ohledu na to, jak malý je váš byt nebo jak omezený je váš čas, každý si může na svém okenním parapetu vypěstovat malou zahrádku s bylinkami. K pěstování bylinek po celý rok je přitom zapotřebí jen několik květináčů, vhodné sazeničky a samozřejmě dostatek slunečního světla.

Bazalka

Tato bylinka patří snad vůbec k těm nejoblíbenějším. Jde o klasickou parapetovou bylinku, jelikož její pěstování zde je léty osvědčeno a snadno jej zvládnete i vy. Hodí se do velké spousty různých pokrmů, ale kromě toho je perfektní i jako dekorační prvek v každé místnosti.

Fotografie: Pixabay

Čerstvou chuť bazalky navíc nic nepřekoná a pokud chcete vaše jídla dotáhnout k dokonalosti, zaručeně ji potřebujete. Měli byste jen pamatovat na to, že bazalka může být křehká a vyžaduje dostatek vlhkosti a světla.

Stévie

Stévie je rostlina, kterou lze pěstovat i doma – a pokud jste to ještě nezkusili, je načase. Tato rostlina je ceněna pro svůj vysoký obsah přírodních cukrů, které jí dodávají velmi intenzivní sladkou chuť. Skvěle se tedy hodí na dochucení dezertů nebo jiných pokrmů.

Když rostlina začne kvést, vytáhněte celý keř z květináče a zavěste jej vzhůru nohama, aby uschl. Později můžete sušené listy rozdrtit na jemný prášek ze stévie, který lze snadno použít jako zdravou náhražku cukru.

Máta

V létě určitě nepohrdnete osvěžujícím nápojem z máty, v zimě zase nedáte dopustit na čerstvý mátový čaj. Čerstvé lístky máty dodávají úžasnou chuť doslova každému jídlu. Máta se také velmi snadno pěstuje a po celý rok bude produkovat velké výnosy čerstvě vonících listů. Postačí jí větší truhlík či květináč, dostatečná zálivka a místo na slunci.

Fotografie: Pixabay

Šalvěj

Šalvěj má jemné listy jakoby poseté stříbrným závojem – působí tedy také jako velmi povedená dekorace každého domu. Dodává mu také úžasnou vůni a dokáže prý očistit energii okolního prostoru. Čerstvé šalvějové listy se velmi dobře kombinují s pikantními pokrmy.

Tymián

Pokud vám nějaká bylinka provoní doslova každý kout, pak je to právě tymián. Jeho drobné lístky se mohou přidávat do řady pokrmů jako silné a aromatické koření. Skvělé jsou třeba do pečiva.

Listy tymiánu mají příjemně lehkou a citronovou vůni, která se hodí ke sladkým i slaným pokrmům. Je také trendy doplňkem letních koktejlů a dodává ovocným nápojům zcela nový rozměr.