Horká koupel vám může pomoci proti bolestem i nespavosti – co do takové koupele přidat?

Pořizujete si šumivé tablety do koupele, různé pěny a soli? Ty jsou určitě také velmi příjemné a užitečné. Nicméně největší intenzitu a léčebné schopnosti mají bylinky. Dokáží pomoci při bolestech, nachlazení a pomáhají také při problémech gynekologického rázu.

O léčivých schopnostech bylinek není potřeba se dlouze rozepisovat. Používáme je v kuchyni, vaříme z nich čaj, vyrábíme tinktury, masti, olejíčky. Velkou službu nám prokáží i při koupeli, kde je lze inhalovat a absorbujeme je přes kůži. Ve vaně díky nim můžeme relaxovat a zmírnit některé problémy: při nachlazení, poruchách spánku, navodit klid a pohodu po náročném dni. Kdy a jaké bylinky použít?

Při rýmě a nachlazení

Během podzimu a zimy nás často trápí nemoci dolních i horních cest dýchacích, rýma. Udělejte si tedy horkou koupel a sáhněte například po jitroceli, divizně, měsíčku, dobromysli, černém bezu, eukalyptu.

Gynekologické problémy

Nemusíte čekat, až na nějaké nastanou. Bylinkovou koupel si můžete dopřát i jako prevenci. Bylinky k řešení různých ženských problémů jsou: heřmánek, řebříček, lichořeřišnice, kontryhel. Sedavé koupele pomohou ulevit od mykóz, zánětů, bolestivé menstruace i v době klimakteria. S problémy močových cest pomůže přeslička.

Bolesti zad a kloubů

Na bolesti zad a kloubů je horká voda úplný balzám. Účinky horké lázně umocníte přidáním správných bylinek: borovicové a smrkové výhonky, pupeny vrby, kostival.

Relaxace a klidný spánek

Máte problémy s usínám anebo se budíte? Zkuste si dát bylinkovou lázeň a těsně před spaním 15 minut meditovat anebo si zacvičte jógu na uklidnění, která je především o srovnání dechu a uklidnění. Z bylinek vám pomohou kozlík lékařský, meduňka, levandule, heřmánek. Uvařte si uklidňující bylinkový čaj a umocněte to ještě koupelí.

Obrázek: pixabay