Není nic lepšího než si po skončení úklidu sednout na čistou a voňavou pohovku. Někdy se však může stát, že i přes důkladné vyčištění může vaše látková pohovka dlouho zapáchat.
Některé babské rady mohou u jistých kusů nábytku fungovat více než u jiných. Stačí jedna chyba a látková pohovka je nadobro zničena. Proto je důležité, abyste při hloubkovém čištění byli opatrní. Při úklidu domácnosti je voda nedílnou součástí, bez které si úklid nedokážeme představit. Uvědomte si však, že i další používané výrobky mohou poškodit váš nábytek, zejména pohovku. Pokud není tkanina zničená, může velmi zapáchat. Nejedná se o pachy studeného tabáku, ponožek nebo potu, ale o pachy plísní.
Neudělejte zbytečnou chybu
Pokud má vaše pohovka snímatelný potah, nebude pro vás problém ho sejmout a vyprat v pračce nebo ručně. Na vzduchu uschne a bude vonět čistotou. Pokud však vaše pohovka nemá onen pověstný snímatelný potah a vy jste nuceni ji čistit, jsou použité prostředky nesmírně důležité. Někteří lidé používají k odstranění skvrn z tkanin pohovky běžné prací prostředky. To je však chyba.
Prací prostředky a změkčovače tkanin se mají oplachovat. Vyžadují spotřebu velkého množství vody. Na pohovku by se však voda vylévat neměla, protože by pak mohla vydávat nesnesitelný zápach v důsledku nahromadění vlhkosti uvnitř čalounění, což může vést k tvorbě zárodků bakterií. Přetrvávající pachy by se mohly šířit po celém domě.
Čištění a udržení příjemné vůně
Ať už je vaše pohovka vyrobena z polyesteru, nylonu, mikrovlákna nebo něčeho jiného, měli byste vědět, že některé tkaniny nelze čistit žádným přípravkem. Mohli byste si svou krásnou pohovku zničit a museli byste se s večírky na ní rozloučit. Pro zahájení čištění je třeba vysát celý povrch pohovky, abyste odstranili drobky, zbytky jídla nebo nečistoty, které mohou být zachyceny mezi látkami. Před vysáváním můžete pohovku posypat jedlou sodou a nechat ji několik minut působit – odstraní zápach z tkaniny.
Pokud chcete, můžete pohovku demontovat. To umožní důkladné vyčištění, aby žádná část nebyla vynechána. Můžete tak otřít dřevěné nebo kovové části a řádně vysát drobky a usazený prach. Nyní si vyberte čisticí prostředek, který se dokonale hodí k látce vaší pohovky. Nechte ho chvíli pracovat. Někdy může být nutné utěrku z mikrovlákna mírně navlhčit, abyste z pohovky odstranili skvrny a jiné odolné stopy.
Jakmile z látkové pohovky odstraníte všechny drobky a skvrny, musíte ji nechat vyschnout, ideálně asi 10 hodin. Udělejte to například před odjezdem na dovolenou nebo těsně před spaním, abyste zajistili řádné vyschnutí přes noc a předešli nepříjemnému zápachu. Aby vaše pohovka voněla nejen čistotou, ale také vůní, která vám připomene dovolenou, pláž, tropy, venkov, večírky nebo jiné veselé vzpomínky, zvažte postříkání tkanin vonnou mlhou určenou speciálně pro tento účel.
Pomůže jedlá soda i oleje
A konečně – látková pohovka nevyžaduje mnoho úsilí, ale pravidelné čištění s polévkovou lžící jedlé sody nasypané na látku, která dezodoruje a bojuje proti nepříjemným pachům. Proti zápachu zvířecí moči a potu se skvěle hodí rozprašovač s několika kapkami esenciálního oleje z máty, eukalyptu nebo tymiánu. Až příště usnete u televize s pytlíkem chipsů v jedné ruce a limonádou v druhé, nebojte se a přečtěte si tento článek znovu.
Zdroj: Goodhousekeeping