Snadný způsob, jak během chvíle odstranit i ten nejodolnější vodní kámen

Fotografie: Freepik

Kyselina citronová patří nejen do kuchyně, ale je to jeden z nejpopulárnějších ekologických čističů, které používá spousta žen v domácnosti. Odstraňuje nejen vodní kámen, ale také čistí.

Má antibakteriální a fungicidní vlastnosti, bojuje proti plísním a použít ji můžete v celé domácnosti. Zanechává příjemnou vůni a je skvělou alternativou k octu, který může někdy zanechat nepříjemný zápach.

Fotografie: Freepik

Je z přírodních kyselin, které jsou v citrusových plodech

Kyselina citronová je pro zdraví bezpečná, ale znáte všechny možnosti, při kterých ji můžete použít? Kyselina pomůže nejen v domácnosti při úklidu, ale díky ní můžete být krásnější. Používá se především pro potravinářské účely. Můžete ji nahradit citronem, ale nakapat ji do potravin, jako jsou džemy nebo džusy, hodí se také do salátů.

Snižuje pH a zvyšuje trvanlivost produktů. V ovocných salátech zabrání zčernání ovoce, ale ukázalo se, že nejužitečnější je kyselina při domácím úklidu a udržování čistoty. S její pomocí se snadno zbavíte například vodního kamene z rychlovarné konvice. Pokud preferujete přírodní metody čištění a nemáte rádi vůni octa, pomůže právě kyselina citronová.

Do konvice nalijte 2-3 sklenice vody a přidejte 3-4 lžičky kyseliny citronové. Voda by se měla uvařit a nechat v konvici asi 15 minut, poté konvici opláchněte od kyseliny. Kyselina pomůže také při leštění a čištění stříbrného nádobí. Stačí ji smíchat s trochou vody, aby vznikla pasta, a poté s ní otřete příbory a další nádobí, kterému potřebujete lesk dodat.

Kyselina na houbičce pomůže zbavit se skvrn od kávy a čaje, které zůstanou v hrnkách. Přidáním 2-3 lžiček kyseliny do myčky získáte lesk, který vaše skleničky dlouho neměly. K tomuto účelu ji můžete použít také při ručním mytí, stačí si do vody nasypat několik lžiček kyseliny citronové.

Fotografie: Freepik

Mikrovlnná trouba by se měla čistit často

Její čištění není příjemnou záležitostí. Proto vyzkoušejte kyselinu citronovou. V misce, která může do mikrovlnné trouby, smíchejte vodu a přidejte tři lžičky kyseliny. Vložte do mikrovlnné trouby na 2-3 minuty a po vypnutí mikrovlnku jednoduše otřete hadříkem, abyste se zbavili všech nečistot.

Dobře si poradí také se skvrnami na oblečení nebo na rukou. Pokud při úpravě červené řepy nepoužíváte rukavice, budete mít ruce červené a těžko z nich barvu sundáte. V tomto případě pomůže právě kyselina. Stačí ji nasypat na mokré ruce a lehce otřít. Pomůže také při odstraňování skvrn z oblečení, které zanechalo ovoce nebo rez.

V koupelně je nepostradatelným pomocníkem. Stačí připravit směs ze dvou lžiček tekutého mýdla, 2 lžiček jedlé sody, 2 lžiček kyseliny a 4 sklenic vody. Nalijte směs do rozprašovače a vyčistěte pomocí ní kování, zrcadla nebo okna. Funguje také na bělení prádla, už nikdy nebudete kupovat drahá bělidla, která mnohdy ani nepomohou.

Zdroj: Goodhousekeeping