Orchideje jsou oblíbenou pokojovou rostlinou. Většinou v domácnosti zdobí okenní parapety a jejich květy jsou vidět i za okny. Je však potřeba se o ně dobře starat, aby prospívaly.
Orchideje patří k rostlinám, které se v našich domácnostech vyskytují nejčastěji. Není divu, protože při troše snahy se vám odvděčí bujným a bohatým kvetením. Pokud chceme, aby orchideje na našem parapetu vypadaly krásně, musíme si na jejich zalévání zvyknout. Není to náročný úkol, ale několik triků vám pomůže udržet je vždy v plné kráse. Jak zalévat orchideje? Níže najdete několik tipů.
Kdy zalévat orchideje
Než se dostaneme k tomuto aspektu, je vhodné se podívat na to, kdy byste to měli udělat. Samozřejmě platí obecné pravidlo, že v létě by se rostliny měly zalévat jednou týdně a v zimě přibližně jednou za čtrnáct dní. Vše samozřejmě závisí také na podmínkách v našich domech. Zde je třeba se také podívat na stav kořenů v plastovém pouzdře. Pokud vidíme, že jsou pevné a zelené, je to známka toho, že je orchidej dokonale zavlažována. Když změní barvu a zbělají, je to jasný signál, že je třeba je zalít.
Chyby v zalévání květin
Nesprávné zalévání orchidejí je nejčastější příčinou onemocnění těchto exotických rostlin. Základní chybou je příliš málo zálivky nebo naopak příliš časté zalévání. Toto ošetření je třeba přizpůsobit především velikosti a typu květináče a místu, kde orchidej stojí. Pokud je rostlina umístěna ve standardním plastovém květináči o průměru 12 cm, stačí orchidej zalévat jednou týdně. Čím větší je květináč, tím méně často lze zalévat (např. jednou za čtrnáct dní).
Nejdůležitější je vzhled kořenů – pokud jsou zelené a lesklé, není třeba zalévat. Když kořeny zbělají a vyschnou, je nutné orchidej zalít. Častou chybou v péči o orchideje je také nesprávný postřik. Je třeba vědět, že některé druhy ji nesnášejí, jiné ji potřebují. Vždy však stříkejte spodní stranu listů, nikoliv horní.
Jak zalévat orchideje
Většina odrůd orchidejí nesnáší vodu z vodovodu – většinou je pro ně příliš tvrdá a listy po ní žloutnou. Nejlepším řešením je shromažďovat dešťovou vodu a skladovat ji při pokojové teplotě. Pokud nám to ale dělá potíže, vyplatí se použít odstátou vodu z kohoutku a smíchat ji s destilovanou vodou.
Orchideje jsou tropické rostliny a vyžadují trochu jiný způsob zalévání. Proč? Jejich kořenový systém totiž neroste v tradiční půdě, ale ve volném substrátu. Nejlépe je namočit kořeny i s obalem do misky naplněné vodou o pokojové teplotě. Nechte rostlinu v takové lázni 30 minut, pak ji vytáhněte a počkejte, až přebytečná voda volně odteče. Květináč, ve kterém orchidej roste, musí mít drenážní otvory. Tím se zabrání hromadění vlhkosti v kořenovém balu a minimalizuje se riziko houbových chorob.
Dopřejte jim správnou vlhkost
Orchideje budou krásné, když jejich kořeny namočíte do misky s vodou. Pokud chcete orchidejím poskytnout správné podmínky pro růst, měli byste jim zajistit dostatečnou dávku vlhkosti. Jak? Nejlepším řešením je jemné pokropení. Při tomto postupu však musíte být opatrní. Je lepší nezaplavovat listovou růžici, protože to může podpořit rozvoj plísní.
Zdroj: Porady Interia