Česnek má nejen vynikající chuť, díky které je oblíbenou surovinou do mnoha jídel. Obsahuje ale také velmi prospěšné látky pro naše zdraví. Je ideální mít ho po ruce doslova kdykoliv.
Žádný zahradník neopomene přidat k pěstovaným rostlinám i česnek. Je totiž velmi nenáročný a prakticky se o něj nemusíte starat. Pokud však nemáte zahrádku, nemusíte smutnit. S úspěchem se totiž dá pěstovat i na okenním parapetu nebo na balkoně. Jaký zvolit postup, abyste se mohli brzy těšit z první úrody?
Kvalitní česnek
Základem je koupit kvalitní česnek. Jak víme, některý česnek z obchodu neoplývá dobrou kvalitou ani chutí. Buď si tedy kupte v zahradnictví kvalitní sadbový česnek, nebo v obchodě vyberte ten český. Je sice dražší, ale chuťově je mnohem výraznější a bude se vám dobře pěstovat. Navíc je to jen prvotní investice, pak už budete sázet ze svého, takže ve výsledku ušetříte.
Česnek je nejprve potřeba nechat dobře zakořenit. K tomu si můžete dopomoct trikem s plastovou lahví. Vezměte si menší plastovou lahev (0,5 l) a uřízněte její horní část. Abyste se o ostré hrany nezranili, můžete plast začistit přes žehličku. Přiložte řez lahve na žehličku, ten se po chvilce zahladí. Žehličku chraňte kouskem pečicího papíru, ať vám na ní nezůstanou šmouhy z roztaveného plastu.
Jak na výsadbu
Takto připravenou láhev naplňte až po okraj vodou. Voda by měla být ideálně dešťová nebo alespoň z kohoutku odstátá a převařená, abyste se zbavili chlóru. Vezměte celou paličku česneku a posaďte ji na vrch lahve tak, aby spodní část česneku byla ve vodě. Paličku můžete předtím oloupat od bílé slupky, ale ne tak, aby se palička rozpadla. Také odřízněte dřevnatý stonek.
Lahev pak umístěte na slunné místo na parapet nebo na balkon. Teď už je jen potřeba pravidelně doplňovat vodu. Asi po dvou týdnech uvidíte vyrůstat česnekovou nať a nové kořínky. Jakmile bude mít nať kolem 10 cm, můžete si nachystat nádobu na přesazení. Do truhlíku nebo květináče nasypte zahradnickou hlínu. Rozdělte opatrně paličku česneku na jednotlivé stroužky. Ty pak sázejte do připravené nádoby. Každé rostlince byste měli nechat místo asi 10 až 20 cm v průměru, aby měla dostatečný prostor pro růst.
Samotná sklizeň pak probíhá 6–9 měsíců po vysazení. Pokud nať žloutne a usychá dříve, pak česneku nejspíše chybí dusík. Doplňte ho tedy vhodným hnojivem. Česnek preferuje hlinitopísčitou půdu. Můžete tedy do zahradnického substrátu přimíchat písek v poměru 1 : 3. Česnek nechejte klíčit a sázejte ho v etapách. Každý měsíc si nechte naklíčit jednu paličku a tu pak rozsaďte, budete tak mít pravidelný přísun čerstvého česneku po celý rok.
Zdroj: Marthastewart