Shnilá jablka na stromě: Každoroční problém většiny zahrádkářů. Lze mu však účinně předejít

Fotografie: Depositphotos

Každý, kdo má na zahradě jabloně, se někdy potkal s tím, že mu začaly plody hnít už při růstu. Málokdo ale ví, proč tomu tak je a jak tomu zabránit.

Důvodem, proč se plody kazí už na stromě, může být nedostatek živin nebo napadení různými škůdci. Nejčastější příčinou jsou však hniloby, důvodem předčasného opadu jablek je nebezpečná plísňová infekce, které se říká monilióza. Tato choroba se rychle šíří na zahradě a může v krátké době infikovat většinu jabloní a hrušní, zejména při teplém a vlhkém počasí v letních dnech.

Choroby jablek a jejich léčba

V sezóně mohou takové infekce a choroby zničit i 70–80 % úrody. Původcem je houba, jejíž spory se snadno šíří deštěm, větrem i kvůli hmyzu. Přestože se choroba projevuje „v celé své kráse“ koncem léta a na podzim, k infekci stromů dochází, když se houba aktivuje brzy na jaře a dobře přezimuje v infikovaném ovoci a větvích, nebojí se totiž nízkých teplot. Takovou chorobou je i monilióza.

Patogen infikuje rostliny především ranami a poškozením kůry nebo plodů. Rostlina se začne intenzivně vyvíjet a po několika dnech dozrávají plísně, které se mohou rozšířit po zahradě na zdravé rostliny. Houba se zvláště snadno šíří při vysoké vlhkosti vzduchu a teplotách kolem 15–20 °C. V druhé polovině léta napadá nejen plody – na jaře se choroba stejně snadno šíří na listy, ovocné větvičky a květenství, jež také v budoucnu hnědnou, vadnou a odumírají.

Monilióza jablek (hniloba ovoce)

Nejlepším způsobem, jak bojovat s moniliózou, je samozřejmě profylaxe. Vždy je snazší zabránit rozvoji choroby než ji léčit. Jedním z nezbytných opatření k prevenci moniliózy je správné umístění ovocných stromů, stejně jako včasné tvarování a sanitární řez jabloní, v důsledku čehož dojde k prosvětlení koruny a propustnosti vzduchu, pravidelné kypření půdy a „krmení“ stromů mikroživinami.

Fotografie: Pixabay

Těmito opatřeními lze snížit riziko poškození jabloní hnilobou plodů, ale i jinými nebezpečnými chorobami. Po celou dobu vegetace je třeba sledovat stav ovocných stromů, sbírat a spalovat spadané listí a napadené květy, ale i ovoce se známkami poškození. Odstraňte rovněž poškozené větvičky a výhonky. Při sklizni zacházejte s ovocem opatrně a neskladujte jablka se známkami poškození (popraskaná slupka, otlaky).

Zdroj: Gardenerspath

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]