Možná se vám sladování mrkve zdá jako snadná věc, avšak nenechte se mýlit. Aby vám vydržela dlouho čerstvá a nestala se z ní guma, je třeba dodržet některé kroky.
Mrkev je chutná kořenová zelenina, kterou člověk poprvé objevil asi před 4 000 lety v okolí dnešního Afghánistánu. U nás nebo v jiných zemích se mrkev běžně pěstuje již několik století. Její oblíbenost v různých zemích určuje především dobré přizpůsobení se půdním podmínkám, které jsou pro pěstování mrkve nezbytné. Mrkev by se nepěstovala tak hojně nebýt její sladké chuti a nutričních hodnot. Abyste ji uchovali v čerstvém stavu, musíte se nejprve naučit, jak ji správně skladovat.
Správné skladování
Existuje mnoho způsobů, jak mrkev doma správně skladovat. Nejoblíbenějším z nich je bezesporu standardní skladování produktu ve spíži nebo ve sklepě. Podmínky v nich dodávají skladované zelenině jak správnou teplotu, tak i ideální vlhkost prostředí. Mrkev lze skladovat doma i za pomoci jiných prostředků, které ji udrží čerstvou mnohem delší dobu, a vy si na ní tak můžete pochutnat, kdykoliv se vám zamane.
Prvním prostředkem pro lepší skladování je písek. Hlinitý písek totiž pomáhá udržovat vhodnou vlhkost prostředí pro mrkev a inhibuje tvorbu mikroorganismů. Dalším jsou piliny, jejich přítomnost zabraňuje růstu škodlivých bakterií, ale také zabraňuje klíčení mrkve během skladování. Ideální je i cibule, protože její vrstvy poskytují mrkvi správné podmínky prostřednictvím chemikálií, které vydávají. A posledním jsou igelitové sáčky. Její životnost se pak prodlouží o 95 %.
Jak dlouho je možné mrkev skladovat?
Konečná doba skladování mrkve závisí jak na počátečním zdravotním stavu produktu, tak na použité technice skladování. V domácích podmínkách se tato doba pohybuje mezi 3 a 4 měsíci, avšak záleží na tom, jak a kde mrkev skladujete. Delší životnost mrkve dokážou zajistit profesionální stroje na zvlhčování, větrání a chlazení skladů, které najdete ve speciálních skladech určených přímo na mrkev a jinou zeleninu.
Mrkev se někdy také skladuje na zateplených balkonech. Teplota na nich musí být kolem 0–2 °C. To je však teplota, kterou je těžké udržet konstantní. Nejvíce je to možné hlavně v podzimní nebo zimní sezóně, avšak pokud je teplota nižší, mohou vám mrkve zmrznout. Toto období se shoduje s obvyklým termínem sklizně mrkve, jenž připadá v průměru na polovinu října.
Zdroj: MasterClass