Kuřecí maso můžete údajně tepelně upravit i zamrazené. Správným skladováním lze ovlivnit trvanlivost potravin. Při rozmrazování byste měli dodržovat bezpečné postupy.
Díky zamrazení se rozkládací procesy uskladněných potravin výrazně zpomalí a jídlo je mnohem déle poživatelné. Aby nedošlo k jeho znehodnocení, je potřeba opatrnosti i při rozmrazování. Zejména dlouhodobé skladování a následné rozmrazování masa může jeho kvalitu razantně snížit. Špatným rozmrazováním vám navíc hrozí i nepříjemné zdravotní potíže, kterým je rozhodně lepší se vyhnout, říká lékařka Natalie Olsen.
Dbejte na bezpečnou konzumaci potravin
Pomalu se chystáte vařit a najednou zjistíte, že maso je stále ještě v mrazáku. V tuto chvíli se většina lidí snaží maso ihned rozmrazit a bezpečnost pomalého rozmrazování jde stranou. Na nemoci přenášené potravinami lidé nemyslí, dokud nějakou z nich sami netrpí. Přitom není radno tyto nemoci podceňovat. Správné rozmrazování masa přitom nezabere tolik času, navíc se po jeho konzumaci budete cítit dobře.
Nebezpečí špatného zacházení s kuřecím masem
V kuřecím mase se mohou vyskytovat bakterie, které vám mohou přivodit značné zdravotní problémy. Mezi nejčastěji se vyskytujícími jsou salmonela, zlatý stafylokok, E-coli. Správným rozmrazováním kuřecího masa se můžete těmto komplikacím vyhnout. Při každé přípravě pokrmů dbejte vždy na bezpečnou práci s potravinami. Následné zdravotní komplikace mohou potkat každého, kdo pak s jídlem přijde od styku.
4 způsoby, jak bezpečně rozmrazit kuřecí maso
Rozhodně nikdy nenechávejte rozmrazit maso na kuchyňské lince. Bakteriím, které mohou být v mase obsažené, se výborně daří při pokojové teplotě. Maso nikdy neomývejte pod tekoucí vodou, ta může bakterie rozšířit po celé vaší kuchyni.
Rozmrazování pomocí mikrovlnné trouby
Nejrychlejší metoda, kterou můžete kuřecí maso rozmrazit, je použití mikrovlnné trouby. Takto rozmrazené maso ale musíte ihned tepelně zpracovat. Mikrovlnná trouba dokáže maso zahřát na teplotu mezi 4,4–60 °C, jež nedokáže zničit bakterie uvnitř masa. Bakterie se ničí až správnou tepelnou úpravou.
Rozmrazování studenou vodou
Tento způsob rozmrazování vám zabere přibližně 2–3 hodiny. Stačí však, když kuře vložíte do nepropustného plastového sáčku, větší mísu nebo dřez napustíte studenou vodou a kuře v sáčku do vody ponoříte. Každých 30 minut vodu v míse či dřezu obměňujte.
Rozmrazování v ledničce
Tato metoda je nejvíce doporučována, nevýhodou však je, že se maso v ledničce často rozmrazuje celý den. Takže musíte myslet na přípravu masa o den dříve, než ho budete chtít uvařit. Po rozmrazení však můžete maso ještě jeden nebo dva dny uchovávat v lednici, než ho zpracujete.
Nerozmrazujte
Kuřecí maso můžete údajně tepelně upravit i zcela zamrazené. Můžete ho smažit na pánvi, nebo upéct v troubě. Nevýhodou je, že bude příprava masa asi o polovinu času delší než průměrně. Snížíte však riziko možného rozšíření bakterií.
Zdroj: Healthline