Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce a jejich úroda téměř nikdy není dost velká. Vysaďte jahody v tu nejlepší dobu a užijte si v létě co největší a nejchutnější úrodu.
Kdo by nemiloval šťavnaté, červené jahody plné sladké chuti. Kromě toho, že opravdu výborně chutnají, obsahují jahody spoustu prospěšných živin včetně vlákniny, kyseliny listové nebo draslíku. Ať už máte rádi jahody čerstvé, v marmeládě nebo v kynutých knedlících, rozhodně stojí za to vypěstovat si vlastní úrodu. Vysaďte jahody v ten nejlepší čas a dopřejte jim dostatečnou péči. Za odměnu se můžete těšit na bohatou a lahodnou úrodu.
V čem se liší jednotlivé druhy jahod
Na jaře věnujte čas plánování výsadby podle toho, co chcete v létě sklízet. Jahody jistě nebudou chybět. Můžete si ze semen vypěstovat vlastní jahody, nebo v pravý čas zasadit již předpěstované sazenice, které můžete koupit v libovolném zahradnictví. Každé sazenici je přiřazen typ, třída a odrůda. Takto poznáte zejména jak jednotlivé jahody pěstovat, jak velké plody můžete očekávat a jakou budou mít pravděpodobně chuť.
Frigo sazenice se v zimě ze země vykopou a přezimují v stálejších a příjemnějších podmínkách chladírny. Na jaře se pak tyto sazenice mohou opět zasadit. Zelené sazenice koupíte nejčastěji na podzim nebo brzy na jaře. Při přesazování toho typu jahod však hrozí vyschnutí kořene nebo spálení rostlin mrazem, což může zmenšit vaši úrodu. Sazenice v květináči můžete běžně zakoupit v období března až října. Vysadit je na svou zahradu můžete v červenci nebo srpnu. Kořenový systém se rychle a snadno rozroste a posílí celou rostlinu.
Množení jahod řízkováním
Přestože o jahody není nikdy nouze, není doporučováno množit jahody metodou řízkování. Jen málokdy je stonek dostatečně silný a kořenový systém dostatečně zakořeněný, aby rostlina tento proces zvládla. Pokud však silný stonek i kořen najdete, můžete část rostliny oddělit pomocí ostrých nástrojů a zasadit na jiné místo. Takto byste ale měli rostliny množit pouze jeden rok po výsadbě. V dalších letech jsou rostliny mnohem slabší.
Připravte dokonalou půdu pro pěstování jahod
Pěstování jahod začíná s výběrem toho nejlepšího místa. Jahody pro svůj růst potřebují dostatek slunce a propustnou úrodnou vlhkou půdu. pH půdy by mělo být mírně kyselé a okolní půdu byste měli pravidelně zbavovat plevele. Abyste půdě zajistili dostatek živin, pravidelně přidávejte organické hnojivo nebo hnůj.
Správná výsadba jahod
Předtím, než jahody do půdy vysadíte, byste ji měli dostatečně provzdušnit. Záhon pro jahody zryjte a pár dní nechte půdu sednout. Den před samotnou výsadbou pak záhon zalijte vodou a teprve následující den začněte sázet. Dodržujte vzdálenost 20–30 cm. Nejprve vyhlubte jámu o trochu větší, než je délka kořenů, a rostlinu do ní zasaďte. Věnujte pozornost tomu, aby byly kořeny ve vzpřímené poloze. Zasazenou rostlinu přikryjte zeminou a jemně přitlačte. Nakonec povrch půdy pomulčujte a jahody zalijte vodou.
Nejlepší čas k výsadbě jahod
Většina odrůd jahod snáší nízké teploty i občasné mrazy poměrně dobře. Velmi náchylné jsou však květy jahodníku, které musíte před mrazem vždy ochránit. K tomu vám postačí agrotextilie, jež rostlinám zajistí stabilní teplotu. Odolnost vašich rostlin na proměnlivé venkovní podmínky ovlivní i správně zvolený substrát.
Zdroj: Porady Interia