Tajemství úspěšného pěstování a bohaté sklizně odhaleno. Vše závisí na přírodním hnojivu

Fotografie: Freepik

Úspěchu v rámci pěstování jahod lze docílit mnoha způsoby. Některé z nich spočívají v použití chemických hnojiv, které mohou mít negativní dopady na životní prostředí i na naše zdraví. Vytouženého výsledku lze docílit i jinak – pomocí přírodních látek, které pro přírodu ani pro naše zdraví nepředstavují žádné nebezpečí.

Popel

Popel obsahuje velké množství minerálních látek, mezi něž patří fosfor, draslík a další prvky, jež jsou pro správný vývoj rostliny nezbytné. Kromě posílení jahodníku přispívá také k prodloužení doby plození. K jahodníku jej lze přidávat v suché podobě i po smíchání s vodou.

Pokud si vyberete duhou možnost, hrnek popela přidejte k litru horké vody o teplotě přibližně 50 °C. Směs následně důkladně promíchejte a aplikujte přímo pod jednotlivé sazenice.

Směs s droždím

Dostatek potřebných živin vašim jahodníkům dodá také obyčejné droždí. To přispívá také k posílení imunity rostliny.

K vytvoření směsi z droždí budete potřebovat následující ingredience:

  • Sypké droždí – polévková lžíce
  • Cukr – 2 polévkové lžíce
  • Zemina – 2 hrsti
  • Kyselina askorbová – 2 g
Fotografie: Freepik

Všechny přísady smícháme dohromady. Poté je přidáme do 5 litrů vody o teplotě v rozmezí 35 až 40 °C. Vše důkladně promícháme a následně přidáme množství vody podle počtu rostlin, jejichž plození tímto chceme podpořit – 1 litr na každou rostlinu.

Kopřiva

K výrobě dalšího hnojiva budeme potřebovat pomleté listy a výhonky kopřivy. Ta dodá potřebné množství draslíku spolu s dusíkem. Díky tomu docílíme sladší chuti jahod.

Fotografie: Pixabay

Směs vytvořenou podrcením či rozemletím kopřivy dáme do kbelíku s víkem a zalijeme vodou o teplotě 50 °C – její množství se odvíjí od počtu jahodníků (1 l na jahodník). Kbelík umístíme na slunné místo a uzavřeme. Takto jej ponecháme po dobu jednoho týdnu. Každý den směs promícháme.

Hnůj

Poslední hnojivo vzniká fermentací kravské mrvy. Ta je sama o sobě plný látek vhodných ke hnojení celé řady plodin. Jeho účinky posílí právě proces fermentace. Toto hnojivo je vhodné používat ve všech fázích růstu jahod. Před použitím jej zřeďte vodou v poměru 1:1.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]