Ošetření bramborových hlíz před výsadbou pomáhá předcházet chorobám. Následné ošetření rostlin je také klíčové, abyste se mohli těšit z bohaté úrody.
Brambory jsou základní potravinou v mnoha domácnostech a málokdo si umí představit, že by se vzdal této výtečné přílohy. Brambory jsou také výživným zdrojem vitamínů a minerálů. Ačkoli jsou brambory obecně nenáročné na pěstování, jsou náchylné k nemocem, které mohou výrazně ovlivnit výnos, pokud jim nebudete předcházet.
Brambory jako kdyby se ze slupky samy svlékaly: Předpřipravená voda ušetří spoustu námahy
Příprava bramborových hlíz pro výsadbu
Začněte výběrem kvalitních sadbových brambor od důvěryhodného zdroje. Tyto brambory by měly být zdravé, bez známek plísní a hniloby. Pokud necháte brambory naklíčit, dočkáte se rychlejší a větší sklizně. Proces klíčení trvá 2–4 týdny. Brambory uskladněte do bedýnky v jedné vrstvě očkama nahoru a nechte je na chladném a tmavém místě.
Velké sadbové brambory můžete nakrájet na menší kusy. Na každém by mělo být jedno nebo dvě očka. Nakrájené brambory nechte ještě několik dní vyschnout, než je budete dávat do země. Naklíčené hlízy můžete také namočit do roztoku hnojiva obsahujícího dusík a fosfor na jednu hodinu. Poté je nechte 2–3 hodiny uschnout a můžete sázet.
Tento roztok dodá hlízám nezbytný dusík a fosfor, což urychlí jejich růst a podpoří i růst kořenů. Brambory před výsadbou můžete také posypat dřevěným popelem, který jim dodá stopové prvky, jež podporují správný metabolismus rostliny. Při posypu popelem musí být hlízy zcela suché a popel rovnoměrně rozložený.
Péče po výsadbě
Doporučuje se postříkat brambory sedmý den po výsadbě účinným fungicidem, který se aplikuje do brázd. Takto se ochrání kořeny i hlízy v půdě před houbovými chorobami, na něž brambory mohou trpět. Další ošetření se provádějí, jakmile mají brambory asi 15 cm. Je potřeba je v tuto dobu ochránit postřiky proti mandelince, májovci, drátovci a také proti plísním.
Pokud nejste příznivci chemie, můžete použít postřik z neemového oleje, který má insekticidní i fungicidní vlastnosti. I obyčejná jedlá soda dokáže předcházet některým chorobám brambor. Smíchejte jednu lžíci jedlé sody a půl čajové lžičky tekutého mýdla ve třech litrech vody. Tento roztok nastříkejte na listy brambor každých několik dní nebo po dešti.
Zdroj: Twice