Když listy okurky zežloutnou, obvykle to značí problém se zdravím rostliny. Důvodů může být několik. Když poznáte, co rostlinu trápí, můžete včas zasáhnout.
Příčiny žloutnutí listů mohou být rozmanité. Pouhým prohlédnutím rostliny můžete identifikovat škůdce. V jiných případech však mohou být na vině virové nebo bakteriální infekce, s nimiž se velmi obtížně bojuje. Nejčastější příčinou však bývá nedostatek živin, plíseň, nebo pouze nevinné usychání starých listů.
Nedostatek živin
Žloutnutí listů může být známkou nedostatku živin, zejména dusíku, draslíku nebo hořčíku. To se projevuje nejčastěji žloutnutím listů po okrajích. Ujistěte se, že rostliny dostávají dostatek živin. Pravidelně je proto hnojte vyváženým hnojivem. Pamatujte, že starší listy okurek žloutnou přirozeně a usychají. Pokud jsou další listy v pořádku, nemusíte se ničeho obávat.
Virus mozaiky
Asi nejhorší, co může rostlinu okurky potkat, je virus mozaiky. V počátku se může zaměnit za chlorózu, ale po dodání chelátového železa se stav jen zhoršuje. V takovém případě je nejrozumnější všechny infikované rostliny okamžitě zlikvidovat, aby virus nepřežil v půdě. Proti tomuto onemocnění bohužel neexistuje účinná prevence ani léčba.
Plísňové choroby
Častým problémem je plíseň, která také může způsobit žloutnutí a usychání listů. Pokud ji zachytíte včas, můžete rostliny stále ošetřit vhodným přípravkem a napadené listy odstranit, aby se dále nešířila. Nejvíce se plíseň objevuje ve vlhkém, teplém počasí a při výkyvech teplot. Abyste snížili riziko plísňových chorob, nikdy nezalévejte okurky na list a také je nenechávejte podmáčené.
Bakteriální infekce
Okurky mohou být také napadeny bakteriální infekcí, která se na plodech projeví strupovitostí a vředy. Boj s bakterií se vyhrát dá, ale je to poměrně obtížné. Rostliny musíte vícekrát ošetřit přípravkem na bázi mědi. Pokud se stav nezlepší, rostliny byste měli zlikvidovat a půdu řádně vydezinfikovat, protože hrozí riziko tohoto onemocnění i v další sezóně.
Zdroj: Sezony Ogorodnika