Kávová sedlina je skvělým pomocníkem při péči o pokojové rostliny i ty, které rostou na zahradě. Je však potřeba dodržovat určitá pravidla, jinak naděláte více škody než užitku.
Používání organických zbytků v domácnosti při pěstování rostlin se v poslední době těší obzvlášť velké oblibě. Jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak rostliny vyživit a zároveň zredukovat a využít vyprodukovaný odpad. S používáním kávové sedliny byste však měli být opatrní. Špatné zacházení a nevhodné postupy budou vašim rostlinám spíše na škodu.
Výhody používání kávové sedliny
Zbytek kávové směsi obsahuje stále velké množství cenných minerálů a dalších látek, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Dusík podporuje růst a tvorbu zelené hmoty, fosfor zodpovídá za tvorbu květů a případně i plodů. Hořčík podporuje proces fotosyntézy a draslík zodpovídá za kvalitu a růst kořenového systému i dalších částí rostlin.
Jak používat kávovou sedlinu k hnojení
Zatímco záhony na zahradě je možné kávovou sedlinou jednoduše posypat a nechat hmyz a drobné organismy směs přeměnit na výživné hnojivo, v případě pokojových rostlin je potřeba postupovat jinak. Abyste zabránili vzniku a rozmnožování plísně, je potřeba přidanou kávovou hmotu zapracovat pod povrch substrátu, kde si z ní kořeny vytáhnou vše potřebné.
Pokud chcete sedlinu využít k obohacení půdy v květináči, měli byste do něj přidat maximálně 1–2 lžičky této směsi. Tu opatrně zapracujte do nižších vrstev, abyste nepoškodili kořeny rostlin. Kávová sedlina velmi dobře zadržuje vodu, takže v dalších dnech můžete snížit množství i četnost zálivky. V ideálním případě tento způsob hnojení používejte jednou za 2–3 týdny.
Kávová sedlina, skořápky a slupky od banánu mají jedno společné. Místo koše potěší rostliny
Káva okyseluje prostředí
Kávová sedlina se skvěle hodí pro druhy rostlin, kterým vyhovuje kyselejší prostředí. Díky tomu ji lze bezpečně použít k hnojení kapradin, orchidejí, toulitky, kaktusů nebo fialek. Rostliny, jež dávají přednost zásaditému nebo neutrálnímu prostředí, přítomnost kyselého hnojiva velmi těžko snáší. To pak ovlivňuje jejich růst, vývoj, vitalitu i celkové zdraví.
Zdroj: Deccoria