Pokojové rostliny mohou trpět na celou řadu škůdců. Některé rozpoznáte pouhým okem, jiní se ohlásí jen tím, že se rostlině nedaří. Zkuste jednoduchý test s okurkou.
Škůdci pokojových rostlin jsou problémem pro každého pěstitele. Dokážou se rychle přemnožit i rozšířit na jiné rostliny v bytě. Pokud nechcete, aby vaši zeleň úplně zlikvidovali, je potřeba proti nim zasáhnout včas. Některé škůdce lze spatřit pouhým okem nebo se mohou prozradit drobnými pavučinkami či medovým sekretem, který vylučují. Někdy však na rostlině zdánlivě není vidět nic, a přitom chřadne. Kromě zelených částí je dobré zaměřit se i na půdu, v níž se larvy některých škůdců mohou množit a živit se na kořenech rostliny.
Škůdce se prozradí díky testu s okurkou
Pokud začala vaše pokojovka vadnout a odumírat, aniž by se změnily podmínky stanoviště, zálivky nebo hnojení, nejspíš je napadena nějakým škůdcem. Rostlinu důkladně prohlédněte. Vezměte si klidně i lupu, protože někteří škůdci jsou opravdu velmi malí. Neviditelné škůdce můžete také odhalit díky jednoduchému testu s okurkou.
Nakrájejte pár koleček salátové okurky a položte je na hlínu v květináči. Následující den kolečka okurky důkladně prozkoumejte. Pokud se na nich objeví drobné zářezy a nerovnosti, které zde předchozího dne nebyly, můžete si být jisti, že se v hlíně přemnožily larvičky, jež napadají kořenový systém rostliny. K jejich likvidaci můžete použít i neškodnou bio zálivku, která rostlině neublíží, ale škůdce zlikviduje.
Zkuste česnekovou nebo heřmánkovou sílu
Můžete vyzkoušet zálivku ze slabého česnekového odvaru. Postačí, když povaříte 2 hrsti česnekových slupek, necháte vychladnout a poté rostlinu zalijete. Připravit si také můžete silný heřmánkový čaj. Použijte alespoň 8 sáčků heřmánkového čaje na půl litru vody. Nechte v horké vodě vylouhovat a po vychladnutí rostlinu zalijte. Zálivku opakujte po několika dnech a pozorujte, jak na ni rostlina reaguje.
Důkladné ošetření okurkového záhonu je klíčem k budoucí bohaté a chutné úrodě. Bakterie musí pryč
Co se týče napadení zelených částí rostlin, v praxi se na mnoho škůdců osvědčilo důkladné omytí celé rostliny mýdlovou vodou. Ta rozrušuje ochrannou vrstvu škůdců a většina mýdlovou lázeň nepřežije. Poté můžete na rostlinu aplikovat česnekový postřik nebo postřik z mýdla, jaru či oleje. Chce to důslednost, ale ve většině případů se vám podaří škůdce zlikvidovat i bez použití chemických prostředků.
Zdroj: Genialne