Pokojovky, které zvládne pěstovat i úplný zabiják rostlin. Nepotřebují moc světla ani pravidelnou zálivku

Fotografie: Depositphotos

Jestliže jste někdy přemýšleli nad tím, že by se vám hodila například do koupelny nějaká rostlina, ale z důvodu nedostatku světla jste si to rozmysleli, možná, že existují typy, které zvládnou i stín.

Nejen kvůli chybějícímu oknu může být v pokoji nedostatek světla. Například v zimě a na podzim bývá venku velice často šero a pro rostliny to znamená, že jsou spíše v polostínu nebo stínu. I přes tyto nepříznivé podmínky si však můžete pořídit rostliny, které takové situace zvládnou a ani jim to neuškodí. Stačí se podívat na druhy rostlin, jež mají rády stín a nepotřebují ke svému životu světlo.

Zamiokulkas vám odpustí nepravidelnou péči

Pokud čas od času zapomínáte rostliny zalévat a nevytváříte pro ně příliš vhodné prostředí, měli byste si pořídit zamiokulkas. Ten je ideální pro pěstitele, kteří se o ně nechtějí starat každý den. Zároveň je jeho velikou výhodou to, že nemusí mít příliš mnoho světla. Zamiokulkas má rád stín a také umí čistit vzduch od jedovatých látek.

Fotografie: Freepik

Můžete si ho tedy pořídit i jako levnější čističku vzduchu. Umístit ho můžete do kuchyně i koupelny, kde bývá vyšší vlhkost, protože této rostlině vůbec nevadí. Nikdy však nesmí být v naprosté tmě, která mu nevyhovuje. Pozor si dávejte na občasnou zálivku a také na to, abyste mu alespoň čas od času očistili zaprášené listy.

Sansevieria válcovitá vydrží v tmavším pokoji

Tento druh rostliny odolá v domě zimnímu a podzimnímu období, kdy do pokojů nejde příliš světla. Nevadí jí tma, ale pokud ji občas dáte na světlo, lépe poroste a její listy získají hezčí barvu. Nikdy ji ale neumisťujte na přímé sluneční paprsky. Je trochu odlišná od tchýnina jazyku, protože ze substrátu vyrůstají dužnaté stonky.

Fotografie: Pixabay

Ty v sobě umí zadržovat vodu, a proto nepotřebuje příliš častou zálivku. U tohoto druhu lze vcelku jednoduše poznat, že byste ho měli zalít. Když se podíváte na stonky a ty budou zvrásněné, je potřeba rostlinu zalít. Mnoho lidí ji také považuje za dekorativní a díky tomu, že péče o ni není náročná, je často pořizována do moderních interiérů.

Kořenokvětka má velké listy

Do domu/bytu si nemusíte pořizovat pouze malé rostliny. Do stinného pokoje si lze pořídit i velkou rostlinu, jako je například kořenokvětka. Daří se jí v místnostech, kde se teploty pohybují od 10 do 23 °C, a v zimě jí nevadí ani 5 °C. Její listy mohou být až metr dlouhé a celá rostlina vypadá velmi zajímavě.

Odpustí vám, když na ni občas zapomenete, protože dokáže přežít extrémní podmínky. I když je téměř nezničitelná, lze ji zahubit častým zaléváním. Z tohoto důvodu nechte substrát vždy proschnout, než kořenokvětku opět zalijete. Její krásné listy byste měli pravidelně udržovat otíráním prachu vlhkým hadříkem.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]