Obavy z invaze kuchyňských molů zmizí raz dva. Citrusová kůra je jejich účinným přemožitelem

Fotografie: David Short / Creative Commons / Attribution 2.0

Moli patří mezi nejotravnější a nejobávanější škůdce snad každé domácnosti. Jakmile je ve svých zásobách objevíte, měli byste se jich co nejdříve zbavit. Vyzkoušejte tuto metodu.

Výskyt potravinových molů je velmi rozšířeným a nepříjemným problémem postihujícím mnoho domácností. Ve chvíli, kdy na ně narazíte, musíte začít co nejrychleji jednat. Zbavit se těchto škůdců někdy bývá opravdový oříšek. Naštěstí existuje tento jednoduchý, ale velmi účinný způsob, jak se jich zaručeně zbavit jednou provždy.

Co dělat s potravinovými moly

Tito škůdci si velmi rádi pochutnávají na sypkých potravinách. Sami si najdou nebo vytvoří malou dírku, skrz kterou se dostanou i do sáčků a pytlíků. Pokud na ně doma narazíte, měli byste všechny zásoby důkladně zkontrolovat. Nejčastěji se objevují v mouce, ale mohou se ukrývat také v rýži, pohance, cizrně i dalších luštěninách.

Jak si poradit s moly

Tento hmyz si libuje v suchém a tmavém prostředí, proto na ně přes den narazíte jen zřídka. Velmi rychle se ale rozmnožuje a během pár dní dokáže napáchat opravdu velké škody. Pro potravinové i šatní moly však platí, že nesnáší výrazné vůně a pachy. Velmi nepříjemný je pro ně jablečný ocet, bobkový list nebo vůně citronu a pomeranče.

Nastrouhejte citrusovou kůru

Tato metoda vás vyjde jen na pár korun a moli se do vaší domácnosti jen tak nevrátí. Stačí kůru citronu nebo pomeranče nastrouhat do misky nebo sklenice a uložit do kuchyňských i šatních skříní. Pokud ani vám není vůně citrusů příjemná, nahraďte ji levandulovými pytlíky nebo oleji. Pravidelně tyto aromatické pasti vyměňujte, aby se hmyz nevrátil.

Vítězství nad vosí invazí: Hřebíčkový olej je přírodní zbraní, která boj vyhraje

citrony
Fotografie: Freepik

Jak předejít výskytu molů

Dalším způsobem, jak zabránit napadání vašich potravin moly, je uložit je do vzduchotěsných uzavíratelných nádob. K tomuto účelu nemusíte nutně kupovat drahé dózy a nádoby. Skvěle vám poslouží i zavařovací sklenice, které lze doma opakovaně recyklovat. Za pár korun tak sypké suroviny bezpečně uložíte a předejdete jejich případnému znehodnocení.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]