V rámci dotačního programu Kotlíkové dotace mohou žadatelé získat finanční příspěvek na výměnu nevyhovujícího stávajícího zdroje vytápění za ekologičtější variantu.
Kotlíkové dotace jsou dotačním titulem nabízeným v rámci programu Nová zelená úsporám. Ten nabízí Státní fond životního prostředí spolu s Ministerstvem životního prostředí ČR. Jejich hlavním cílem je přimět domácnosti ke snížení energetické náročnosti stávajících budov využívaných k trvalému bydlení. Podle webu Státního fondu životního prostředí mohou žadatelé s nízkými příjmy získat až 95 % uznatelných nákladů. V redakci jsme se shodli, že kromě finanční úspory si starší lidé ušetří i práci spojenou s vytápěním na tuhá paliva.
Oprávnění žadatelé o dotaci
O dotaci mohou požádat vlastníci nebo spoluvlastníci stávajících rodinných domů nebo staveb určených pro rodinnou rekreaci využívaných k trvalému bydlení nebo bytové jednotky a bytových domů. Podmínkou však je, aby všichni členové domácnosti v den podání žádosti pobírali starobní důchod, invalidní důchod 3. stupně nebo příspěvek na bydlení.
K čemu slouží Kotlíkové dotace
Podporovaným opatřením je v tomto dotačním titulu nahrazení nevyhovujícího hlavního zdroje vytápění za nízkoenergetickou variantu. Cílem je dosáhnout snížení energetické náročnosti stavby pro trvalé bydlení. Vyměnit tak lze kotle na tuhá paliva 3., 4. a 5. emisní třídy nebo kotle vyrobené svépomocí. Vhodnou náhradou jsou kotel na biomasu nebo elektrická a plynová tepelná čerpadla. Jejich výčet naleznete i na webu Nová zelená úsporám.
Jaká je výše dotace
Žadatelé, kteří splní veškeré podmínky pro získání dotace, mohou obdržet až 95 % uznatelných nákladů. Jak jsme psali již dříve v článku na BydlímeÚtulně, oproti předešlým ročníkům je toto kolo dotací k dispozici pouze finančně znevýhodněným domácnostem. Ty mohou navíc obdržet peníze z dotace předem jako zálohu na realizaci vybraného opatření.
Rok 2023 ve znamení ekologických dotací: Na vysoké částky dosáhnou i zájemci o fotovoltaiku a zateplení
Na tepelné čerpadlo tak mohou žadatelé získat 180 000 Kč. Na kotel na biomasu s ruční nebo samočinnou dodávkou paliva 130 000 Kč. Jak jsme psali již dříve na stránkách BydlímeÚtulně, zájemci o snížení energetické náročnosti své domácnosti mohou využít v roce 2023 celou řadu dotačních titulů. Náš čtenář Kamil Š. z Brna se podělil se svou zkušeností: „Díky dotacím jsme zateplili dům po dědovi, který potřeboval opravit. Věříme, že i náklady na jeho provoz budou výrazně nižší.“