Tepelné čerpadlo je zimním spojencem. Pro snížení spotřeby je třeba pracovat i se zateplením domu

Fotografie: Arnt Brandseth / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

V době vysokých cen za energie představují technologie, jako jsou tepelná čerpadla, terno. A co víc, jejich spotřebu lze taky účinně snížit.

Tepelná čerpadla jsou hitem posledních let a není se čemu divit. Představují ekologický, šetrný a udržitelný způsob výroby tepla z dostupných zdrojů. Jenomže sama k tomu potřebují elektrickou energii. Jak tedy snížit jejich spotřebu a ještě více ušetřit?

Tepelné čerpadlo v domácnosti

Tepelné čerpadlo – technologie, která v sobě snoubí nízké výdaje, ekologii a zároveň velkou účinnost. Domácnost dokáže udržet v teple i ve vysokých mrazech, ohřeje vodu nejen do vany, ale i do bazénu, a v létě umí dokonce na povel ochladit vzduch. Výhodou je, že čerpadlo je nenáročné na údržbu, takže vy se můžete přestat pídit po netěsnostech a dalších úsporách, jak jsme radili na Bydlíme Útulně.

Tepelných čerpadel existuje více druhů, pro všechny je ale základem, že čerpají energii ze svého okolí. Můžete se tak setkat s čerpadlem, jež přeměňuje teplo ze:

  • vzduchu,
  • země,
  • vody.

Pro svůj provoz ale potřebuje elektrickou energii, jak upozorňuje ČEZ. I to je jeden z důvodů, proč se často čerpadlo kombinuje se systémem solárních panelů, čímž se spotřeba snižuje. Jde to ale i jinak.

tepelné čerpadlo ventily
Fotografie: Pixabay

Spočítejte si spotřebu

Pro začátek si zjistěte, kolik energie vlastně vaše čerpadlo spotřebuje. Jak vysvětluje web Deccoria, lze toto číslo poměrně snadno zjistit. Postačí vám vědět, jaká je tepelná náročnost budovy, ve které se čerpadlo nachází, a také faktor SCOP (tedy sezónní koeficient energické účinnosti). Údaj poté získáte tak, že první číslo vydělíte druhým. Výsledek ještě můžete vynásobit aktuální cenou za 1 kWh elektřiny pro úplnou informaci.

Pomocí snadného triku lze dosáhnout efektivnějšího a levnějšího vytápění. Stačí využít alobal

Pokud zjištěná hodnota nespadá do rozmezí 2 000 až 3 000 kWh na 100 m2 plochy, do kterého se vejde průměrný dům, je možné s tím do určité míry pracovat. Aby tepelné čerpadlo fungovalo efektivně bez vysoké spotřeby energie, je potřeba pracovat s:

  • správnou regulací teploty v domě,
  • kvalitou čerpadla,
  • topným systémem v domě,
  • zateplením domu.

Správnou kombinací těchto řešení lze dosáhnout zlepšení práce čerpadla a snížení jeho spotřeby.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]