Podmínky pro kotlíkové dotace 2023: Nízkopříjmové domácnosti dosáhnou až na 95 % nákladů

Fotografie: Depositphotos

Kotlíkové dotace můžete využít i v tomto roce. Program na výměnu starých kotlů stále běží. Pokud je vaše domácnost nízkopříjmová, kotel vyměníte téměř zadarmo.

Dotace na výměnu starých kotlů na tuhá paliva již využily desítky tisíc lidí. Program funguje několik let a i letos máte možnost si o dotaci na nový kotel zažádat. V případě, že žijete v nízkopříjmové domácnosti, dostanete podle Státního fondu životního prostředí České republiky až 95% dotaci – a hlavně nemusíte mít nachystané velké částky peněz, dotace dostanete předem.

Domácnosti s nižšími příjmy

Potřebujete vyměnit starý kotel, ale kvůli nízkým příjmům si o tom můžete nechat leda zdát? Stát nyní přichází s ještě větší podporou pro ty, kteří nemají peníze nazbyt. Musíte však splnit některou z těchto podmínek. Žadatel a všichni členové domácnosti pobírají starobní nebo invalidní důchod (3. stupně), nebo některý ze členů domácnosti pobíral příspěvek na bydlení v období od 1. listopadu 2022 do dne podání žádosti.

Pokud splňujete některou z výše uvedených podmínek, máte nárok na dotaci ve výši až 95 %, na pořízení nového kotle a nákladů s tím spojených. Měnit můžete kotel na tuhá paliva, který nesplňuje 3.–5. emisní třídu. Máte možnost ho vyměnit za kotel na biomasu nebo za elektrická a plynová tepelná čerpadla.

Ostatní domácnosti

Ani ostatní domácnosti však nepřijdou zkrátka. Mohou získat na nový zdroj tepla až 50% dotaci. Od podzimu 2023 se k podpoře výměny kotlů na tuhá paliva připojí i možnost výměny starých plynových kotlů. V rámci jedné žádosti také můžete řešit více věcí naráz a dostat dotaci i na zateplení nebo využití dešťové vody.

regulace radiátoru
Fotografie: Freepik

Veškeré podrobnosti o tom, co je k žádosti potřeba připojit, se dozvíte na stránkách Státního fondu životního prostředí. Žádosti můžete podávat elektronicky, nebo přes krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí. Tady vám poskytnou i konzultace a zkontrolují, zda žádost obsahuje potřebné náležitosti.

Zdroj: Měšec, Euro, Státní fond životního prostředí České republiky

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]