Rok 2023 ve znamení ekologických dotací: Na vysoké částky dosáhnou i zájemci o fotovoltaiku a zateplení

Fotografie: David Hawgood / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Trend využívání obnovitelných zdrojů je v Evropě patrný už celé roky. Snižování závislosti na fosilních palivech posílila situace s plynem a Ruskem.

Do popředí se tak dostává snaha o maximální nezávislost spotřebitele na dodavateli. A tímto směrem přemýšlí i lidé, které to předtím nijak netrápilo. Klasickým postupem je například instalace solárních panelů na střechy rodinných domů. Po značnou část roku je tak možné vyrábět elektřinu samostatně, a snížit tak náklady. Vzduch z okolní pak efektivně využívá tepelné čerpadlo. Kolik nákladů na tyto úpravy a opatření lze pokrýt z dotací?

Jak na to a kdo to vyřizuje?

Postup žádosti na získání dotace je podobný bez ohledu na váš status. Tedy ať už jste fyzická osoba, živnostník, nebo firma a chcete si pořídit fotovoltaiku na střechu rodinného domu. Nemusíte ji navíc vyřizovat sami, někdy se o to postará přímo firma, která realizuje konkrétní projekt. Oba typy energetických řešení, tedy tepelné čerpadlo i solární panely, dovede realizovat i samotná skupina ČEZ. Včetně administrativy, projektu i financování.

O dotaci se žádá prostřednictvím specializovaného webu, konkrétní projekty obvykle obsahují i veškeré návody a formuláře. Pro soukromé osoby je určen program Nová zelená úsporám. Jestli zastupujete firmu, vyberte si dotační program vhodný pro konkrétní účel. Jednotlivé možnosti se dají prohlížet například na webu prehleddotaci.cz. V případě konkrétních dotazů obsahují stránky telefony i další kontakty pro upřesnění.

Nová zelená úsporám

  • Zateplení domu: Vlastníci těchto nemovitostí mohou zažádat o dotaci na zateplení stěn, střechy, stropu nebo podlahy. Dá se získat podpora až 50 % veškerých výdajů, nejvyšší strop je 650 000 Kč.
  • Stavba úsporné novostavby: Chcete si postavit dům, který bude splňovat podmínky úsporného bydlení? Využít obnovitelné zdroj? Z programu Nová zelená úsporám se dá získat až 500 000 Kč podle energetických parametrů budovy.
  • Tepelné čerpadlo, výměna kotle: Určeno pro všechny vlastníky domů nebo bytů, kteří chtějí vyměnit stávající tepelný zdroj. Na čerpadlo se dá získat až 100 000 Kč, pokud nechcete přípravu teplé vody, pak 80 000 Kč. Má-li zařízení komunikovat s fotovoltaikou, je dotace až 140 000 Kč.
  • Solární panely: Z programu se na jejich instalaci dá získat až 200 000 Kč.
solární panel
Fotografie: Pixabay

Větrání s rekuperací

Jde o způsob, jak dovnitř domácnosti dostat čerstvý vzduch, současně však nenechat utíkat teplo. Centrální systém je dotován částkou až 100 000 Kč, decentralizovaný pak 75 000 Kč.

Elektromobilita

Koupili jste si elektromobil, avšak stále řešíte dobíjení? Nová zelená úsporám vám nabídne až 30 000 na zřízení jednoho dobíjecího bodu. V rámci jedné domácnosti jsou možné nejvýše dva, tedy 60 000 Kč. Dá se připočítat ještě bonus ve výši 10 000 Kč, pokud jsou oba body zřízeny společně s fotovoltaikou.

Stínící technika a další věci

Veškeré žaluzie, rolety a podobné prvky zajišťuje finanční balíček o velikosti 50 000 Kč. Dotace tu pomáhá s nákupem sortimentu, který snižuje tepelnou zátěž celé domácnosti. Lze čerpat i na vodní nádrže pro sběr dešťové vody, solární systémy a další související instalace. Kompletní seznam je na stránkách programu.

Zdroj: ČEZ

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]