Na trhu existuje mnoho čisticích prostředků, které však často obsahují agresivní chemikálie. Se špínou si přitom poradíte i mnohem šetrnějším způsobem.
Připáleniny a mastnota, to je asi nejhůře odstranitelná špína. Ať už použijete kterýkoli čisticí prostředek, je podle webu Deccoria velmi důležité nechat připálenou pánev nebo hrnec dostatečně dlouho odmočit. Pak vám půjde čištění mnohem snáz. Pokud jste příznivci neagresivních přírodních přípravků jako já, podívejte se, jak si jednoduše můžete vyrobit vlastní čistič z běžně dostupných surovin.
Ocet bílý kvasný
Základem tohoto čisticího přípravku je ocet, který oplývá řadou vlastností, jež můžete využít i při čištění jiných skvrn a povrchů. Použít můžete běžný ocet, ale já doporučuji sehnat si bílý ocet kvasný, v 10% koncentraci. Jeho čisticí vlastnosti jsou ještě lepší než u běžného octa. Před jeho používáním si však raději nasaďte rukavice, protože by mohl podráždit citlivější pokožku.
Sůl a zubní pasta
Sůl se do domácího čističe přidává z toho důvodu, že má schopnost (stejně jako ocet) dezinfikovat čištěné povrchy. Bakterie totiž před ní nemají šanci. Třetí ingrediencí je pak běžná zubní pasta, která slouží v prostředku mírně abrazivně, ale zároveň je dostatečně šetrná i pro citlivé povrchy čištěných pánví.
Jak vyrobit domácí čistič
Do misky nalijte 3/4 šálku octa, přidejte 3 lžíce zubní pasty a 2 lžíce soli. Vše dobře promíchejte. Poté směs přelijte do rozprašovače. Pokud je příliš hustá, zřeďte ji ještě octem. A nyní máte vynikající čistič, který na dobře odmočenou pánev nastříkejte a nechte chvíli působit. Poté vše vyčistěte houbičkou. Uvidíte, jak jednoduše půjdou připáleniny dolů.
Tento octový čistič však můžete používat i na čištění záchodové mísy, kachliček, trouby i pracovních ploch. U citlivých materiálů však pro jistotu proveďte test na málo viditelném místě. Dalším skvělým čističem je ten z jedlé sody, který si můžete vyrobit podle návodu, jejž jsme nedávno publikovali na BydlímeÚtulně.