Mléko jsme zvyklí používat do kávy, do těst při pečení moučníků, na vaření kaší, omáček a mnoho dalšího kulinářského využití. Mléko je také častou přísadou kosmetických produktů, proto samozřejmě nechybí ani v případě výroby domácích pleťových či vlasových přípravků. Víte o tom, že ho můžete využít i na zahradě? Přinášíme vám tipy, jak mléko využít i ve vaší zahradě.
Dezinfekce
Mléko je účinným dezinfekčním prostředkem. Využít ho můžete k čištění zahradního náčiní, díky tomu zamezíte manuálnímu přenosu virů. Namísto použití toxického bělícího roztoku k dezinfekci zahradních pomůcek, je ponořte do mléka, abyste je dezinfikovali. Mléko dokonce zabraňuje přenosu mnoha chorob rajčat.
Fungicid
Mléko může být úspěšně použito k boji proti houbovým chorobám, jako jsou plísně, hniloba a padlí. Postřik zředěné směsi snižuje náchylnost rostlin k napadení houbami. Pro postřik použijte jeden díl mléka a dva až tři díly vody. Tuto směs aplikujte na listy každých 10 dní.
Hnojivo
Vápník obsažený v mléce pomáhá posílit strukturu rostliny. Výživa, které se z mléka dostává lidem i zvířatům prospívá i rostlinám. Navíc cukry v mléce přispějí k dosažení zdravějších plodin. Toto mléčné hnojivo můžete použít i pro svou zeleninu: rajčata, papriky. Smíchejte vodu a mléko 1:1
Ochrání růže a rajčata
Keře s růžemi jsou citlivé na černé skvrny, způsobené houbou Diplocarpon rosae, která dává přednost teplým a vlhkým podmínkám. Jedním ze způsobů, jak tento problém řešit, je postříkání zředěného kravského mléka na postižené oblasti. Důvodem, proč je mléko tak účinné, je to, že obsahuje laktoferin, silný baktericid a fungicid. Smíchejte 1 díl mléka a 2 díly vody a aplikujte postřik.
Mléko poslouží také k ochraně rajčat před hnilobou a nemocemi. Smíchejte jeden díl mléka s devíti díly vody. Postříkejte touto směsí rajčata, abyste je ochránili před chorobami. Mimo to můžete smíchat mléko 1:1 s vodou a rajčata tímto roztokem zalévat, vyřeší to tak hnilobu květu, který může být důsledkem nedostatku vápníku v půdě.
Obrázky: balconygardenweb