Tmavý povlak na stříbrných špercích je minulostí. Poradí si s ním roztok s jedlou sodou ve vedení

Fotografie: Billjones94 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Tmavnutí stříbra na vzduchu je zcela přirozeným jevem. Naštěstí to jde snadno odstranit a vaše šperky se tak budou opět při denním nošení krásně lesknout.

Vaše stříbrné ozdoby nebo nádobí jsou pokryty tmavým povlakem? Stydíte se je vůbec brát do ruky, natož nosit na veřejnosti? Tyto stopy se na vzácném kovu mohou objevit jak při dlouhodobém skladování v nějaké krabici, tak pravidelném nošení. Ale nezoufejte, tento problém je bez problému vratný. Rozhodně to tedy neznamená, že by bylo na místě je vyhodit, nebo se snažit o odbornou opravu. Existuje hned několik účinných metod, jak se fleků zbavit.

Proč stříbro vlastně tmavne

Obecně se říká, že se stříbro „zakalí”. Na druhou stranu, patina či měděnka je nazelenalý povlak tvořící se na povrchu věcí z mědí nebo slitin. Obvykle vzniká tam, kde se kov setkává s vnějšími vlivy, třeba naším dotekem. Proto ji můžete spatřit na klikách. Černání stříbra je přirozený chemický proces a není ovlivněn skladováním nebo nošením. Při nošení může být ale tento povlak opotřebován. Proto jsou tmavší nové šperky, které se lesknou po krátkém nošení.

Pozor, tmavnutí neznamená nekvalitní stříbro, což potvrzuje i web Deccoria. Hodně lidí si myslí, že je to projev jiného kovu, takže si jdou stěžovat ke klenotníkovi. Tmavne ovšem i nejkvalitnější stříbro. Stejně tak není pravda, že by tmavnutí kovu vypovídalo o zdraví majitele, má jít o vliv toxinů. Ať už má vaše stříbro jakoukoli podobu, stačí vám na vyčištění horká voda a jedlá soda. Smíchejte obojí v poměru 1:1 a do roztoku vložte stříbrné šperky. Nechte 15 minut působit.

stříbrné vidličky
Fotografie: Pixabay

Ověření pravosti zlatých šperků z pohodlí domova: Bílý ocet pozná případný padělek

Další čištění

Pak je vyjměte, omyjte a vyleštěte měkkým hadříkem. Ostatně, jedlá soda je evergreen domácího čištění, už jsme to na BydlímeÚtulně.cz zmiňovali víckrát. Můžete zkusit i ocet, dle ARecenzí však téměř nepůsobí. Překvapivě dobře se projevuje obyčejná kuchyňská sůl. Na dno hrnce dejte alobal, na něj položte šperky. Zalijte je jedním šálkem teplé vody se 2 lžícemi soli. Stačí pouhá minuta tohoto roztoku a po černé nebudou ani památky. Pak už stačí je jen otřít hadříkem.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]