Jednoduchý a účinný způsob, jak vyčistit varnou sklokeramickou desku

Sklokeramická deska může po určité době vypadat docela zašle, protože i jednoduché vykypění polévky se může rychle proměnit v tvrdý a připečený škvarek. Používat škrábavé předměty není možné a ne vždy pomohou komerční přípravky, které jsou navíc plné chemie. Vyčistit sklokeramickou desku můžete i pomocí domácích ingrediencí, jako je citron, sůl, jedlá soda, ocet. Přinášíme vám postup, jak varnou plochu vyčistit a zbavit ji připálenin.

Potřebovat budete

  • Ocet

  • Láhev s rozprašovačem

  • Jedlou sodu/prášek do pečiva

  • Mycí prostředek

  • Ručník

  • Měkký kartáč

Krok č. 1

Nalijte do láhve s rozprašovačem ocet a nastříkejte jej po celé ploše sklokeramické desky.

Krok č. 2

Nasypte jedlou sodu či prášek do pečiva rovnoměrně po celé varné ploše. Ocet se sodou začne reagovat a šumět, díky tomu se uvolní špína a mastnota. Nechte ocet a sodu působit 5 až 10 minut.

Krok č. 3

Zatím si namočte ručník do horké vody, kde jste rozmíchali pár kapek mycího přípravku. Ručník vyždímejte a horký jej položte na sklokeramickou desku, přikryjte jim sodu s octem. Horko a vlhko z ručníku ještě umocní čisticí schopnosti octa a sody. Nechte působit dalších 15 minut.

Krok č. 4

Po uplynutí 15 minut ručník odstraňte a začněte varnou plochu drhnout jemným kartáčem. Pomoci vám může i škrabka na sklokeramické desky. Ačkoliv má škrabka velmi ostrou hranu, desku nepoškodí, protože se připáleniny škrábou pod úhlem. Pokud škrabku nemáte, použijte pouze měkký kartáč. Na některá místečka můžete použít i starý zubní kartáček.

Krok č. 5

Odstraňte zbytky sody a octa pomocí hadry a čisté vody. Vytřete plochu do sucha. K leštění můžete použít citronovou šťávu nebo ocet a vodu v rozprašovači. Vyleštěte utěrkou z mirkovlákna. Pokud o sklokeramickou desku pravidelně pečujete, měla by být nyní čistá a lesknout se, jako nová. Případně k finálnímu leštění použijte leštěnku do myčky nádobí.

Obrázky: shtepija