Pitné vody je na Zemi jen omezené množství, šetření je tedy nasnadě. Přispějte svou troškou i vy a zároveň ušetřete na dalším vyúčtování.
Ve vyspělých zemích vodu považujeme tak trochu za samozřejmost. Vždyť jí máme pořád dost, stačí pustit kohoutek. Plýtvání vodou ale sahá mnohem hlouběji než jenom k vaší peněžence a do budoucnosti může její nedostatek znamenat opravdu velký problém.
Voda nejen pro lidstvo
Na začátek trochu čísel. Jak uvádí Roklen24, na planetě Zemi představuje asi 97,5 % z veškeré vody ta slaná. Ze zbývajících 2,5 % pak je využitelné pouze 1 %, neboť zbytek je zmražen v ledovcích. Ono 1 % sladké vody přitom pro své přežití nepotřebují jenom lidé, ale i další živočišné druhy. Rovněž je důležité i pro odvětví, jako je zemědělství, jinak by nebylo produkováno dostatečné množství jídla. Lidstvo je tedy podle Forbes součástí ekosystému, který vodu nutně potřebuje.
Úspora elektřiny sníží výdaje domácnosti. Je vhodné zvážit i odpojení televize a počítače
A spotřeba se neustále zvyšuje. Stojí za tím i narůstání světové populace, která ve spojitosti se svou životní úrovní využívá stále více vody. A plýtvá jí. Hýření vodou tedy má mnohem dalekosáhlejší dopady než jenom stoupající čísla na vašem vodoměru. Zkuste se zamyslet nad svou spotřebou a způsoby, jak alespoň pár ušetřenými kapkami přispět do systému.
Utáhnout opasky. Nebo kohoutky?
Vodu využíváme a plýtváme jí napříč domácností, jak si lze přečíst na BydlímeÚtulně. Vodovodní potrubí nás svou životadárnou tekutinou zásobuje v kuchyni, koupelně, prádelně, ale i na zahradě. A odevšad lze přispět svou troškou do mlýna. Takže:
- Pračku a myčku zapínejte, až když budou zcela naplněné.
- Při mydlení, čištění zubů, holení i mytí vlasů vždy vodu vypněte a zapněte ji až na opláchnutí.
- Zkraťte dobu strávenou ve sprše. I minuta nebo dvě hrají podle HighPointSud roli.
- Vodu na spláchnutí záchodu eliminujte na minimum.
- Snažte se používat jen opravdu nutné nádobí, snížíte tím množství nádobí k mytí.
- Zahradu zalévejte v horkých dnech ráno a jen nezbytným množstvím vody, pokud možno dešťové.
- Vodu po vaření rýže nebo třeba vajec nevylévejte a zalejte s ní rostliny.
- Pravidelně kontrolujte, jestli vám někde neprotéká voda.