Úspora elektřiny sníží výdaje domácnosti. Je vhodné zvážit i odpojení televize a počítače

Fotografie: 0eric005 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zdražování energií se v roce 2024 nevyhneme. Co ovšem můžete udělat, je snažit se změnit některé své zvyky a ušetřit pár korun na spotřebě elektřiny.

Vzhledem k tomu, že se hovoří o zvyšování cen energií v roce 2024, je dobré osvojit si užitečné triky, jak ve své domácnosti ušetřit. Technologický pokrok nám umožňuje usnadnit si život pořízením mnoha spotřebičů. S příchodem lednice, pračky, počítače a dalších je život mnohem jednodušší. Jenže také o něco dražší.

Dejte si s výběrem na čas

Abyste ušetřili nějakou tu korunu, je dobré dát si na čas s výběrem domácích spotřebičů. Stojíte-li v prodejně s elektrem, zeptejte se prodejce, jaké energetické třídy obchod nabízí a jaký kus vám nejvíce ušetří spotřebu energie. Největší chybu můžete udělat, budete-li vybírat pouze podle ceny. Pamatujte, že energeticky úsporná zařízení jsou třídy A, o čemž jsme již psali na BydlímeÚtulně.

Pracovna a kuchyně jsou největšími „žrouty“ energie

Taková pracovna, kde máte stolní počítač nebo notebook, tiskárnu, fax, zkrátka vše, co k práci z domova potřebujete, spotřebovává neskutečné množství elektřiny. Nezapomínejte proto na funkci úspory energie, jak uvádí web DomekIOgrodek. Časté nabíjení spotřebuje hodně elektřiny. Myslete také na to, že stolní počítač je náročnější než notebook.

úspora energií
Fotografie: Freepik

Starým kotlům zvoní hrana. Od září 2024 hrozí za jejich používání pokuta až 50 000 Kč

Kuchyně je dalším místem v domácnosti, které vás může stát mnoho peněz. Všemožné spotřebiče od lednice přes mikrovlnku až po mixéry a toustovače, to všechno způsobuje vysokou spotřebu energie. Je logické, že bez některých se neobejdete, ale snažte se o ně pečovat. Pravidelná údržba prodlouží jejich životnost a ušetří peníze.

Zapnutá televize celý den

Skutečně je nutné, aby vám doma běžela televize po celý den? Spousta lidí ji zapíná, aby měla pocit, že doma není sama, nebo bez ní neusne. Dokážete si představit, kolik peněz vás takový zvyk stojí? Televize a další mediální zařízení představují asi 4 % spotřeby energie, zmiňuje server DirectEnergy. Snažte se tento zlozvyk odbourat.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]