Spolehlivé způsoby, které pomohou snížit spotřebu vody a ročně tak ušetřit tisíce korun

Fotografie: Beat Ruest / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Tím, že snížíte spotřebu vody, ušetříte nejen své peníze, ale také životní prostředí. Stačí trochu pozměnit pár každodenních návyků a vaše peněženka vám poděkuje.

Některé domácnosti už využívají dešťovou nebo šedou vodu, aby ušetřily za vodu z vodovodního řádu. Vodou by se ale mělo šetřit i z hlediska ekologického. Srážek pomalu ubývá, dny jsou teplejší a vodní zdroje se mohou začít postupně ztrácet. Tyto jednoduché triky vám pomohou snížit spotřebu vody. Za ušetřené peníze si můžete dopřát, co se vám zlíbí. Navíc s dobrým pocitem, že jste něco udělali pro naši planetu. Osvojit si tyto nové návyky je opravdu jednoduché.

Které výhody vám přinese snížení spotřeby vody

Pokud je pro vás motivující finanční stránka věci, myslete na peníze, které můžete ušetřit tím, že si osvojíte návyky, díky nimž snížíte svou spotřebu vody. Z ušetřených peněz si můžete pořídit něco hezkého, vyrazit na dovolenou nebo je libovolně investovat. Pokud vám finanční stránka nestačí, myslete na životní prostředí, kde voda dochází, ale je pro život na zemi nezbytná. Zatím nevíme, jak velké nebezpečí nám hrozí, ale jednou může být pozdě.

Používejte sprchu místo vany

Se změnou můžete začít už při večerních rutinních hygienických návycích. Místo dlouhé koupele si dejte rychlou sprchu. Abyste napustili vanu, ve které vám bude příjemně, můžete totiž spotřebovat až 77 litrů vody. Zatímco během 5 minut ve sprše spotřebujete 20 litrů vody. Ušetříte tím nejen za vodu, ale také za energie vynaložené na její ohřev.

Nenechávejte zapnutý proud vody

Při čištění zubů zastavte vodu. Mytí vám zabere zhruba dvě minuty dvakrát denně, což dělá přibližně čtyři minuty, kdy voda zbytečně protéká umyvadlem do odpadu. Všímejte si i dalších činností, při nichž vám voda takto zbytečně odtéká. Také při ručním mytí nádobí můžete spotřebovat zbytečně velké množství vody. Doporučuje se nádobí nejdříve s trochou tekutiny houbou pořádně vydrhnout a až poté je opláchnout pod tekoucí vodou.

Využívejte dešťovou vodu

Ne každý tuto možnost má, kdo ale máte zahradu nebo možnost sbírat dešťovou vodu, zkuste to. Můžete s ní umývat podlahy, zalévat rostliny, napojit na ni splachování v záchodě, zalévat záhonky na zahradě. Dešťová voda má spoustu využití a při vydatném dešti můžete mít nádrž rychle zaplněnou.

Perte pouze plnou pračku

Za vodu můžete výrazně ušetřit i tím, že budete pračku zapínat pouze v případě, že bude opravdu plná, místo toho, abyste prali jen pár kousků. Jak moc je vhodné pračku naplnit, samozřejmě závisí i na velikosti a materiálu prádla, které potřebujete vyprat. S množstvím prádla uvnitř pračky to ale nepřehánějte. Přeplněným bubnem naopak můžete pračku poškodit nebo se prádlo tak kvalitně nevypere.

Fotografie: Pexels

Myčka nádobí jako investice

Pokud denně zašpiníte velké množství nádobí, možná byste měli zvážit pořízení myčky. Při ručním mytí můžete spotřebovat až 40 litrů teplé vody a 40 litrů studené vody. Dohromady tedy 80 litrů vody za den. Kdežto úsporná myčka při mytí spotřebuje okolo 25 litrů studené vody.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]