Čištění trouby je práce nezbytná. Mastné a připálené nečistoty se však neodstraňují zrovna snadno – pokud ovšem neznáte různé triky.
Skla na dvířkách trouby bývají často hodně špinavá. Usazují se na nich mastné páry, při pečení masa tam odstříkne šťáva a podobně. I když vyčistíte vnitřní prostor trouby s rošty, nečistoty mezi skly vyčistit nejdou, a navíc je máte stále na očích. A běžní spotřebitelé, a často ani hospodyňky, které troubu používají nejvíce, mnohdy nevědí, že ve dvířkách trouby je skryté tlačítko. Díky němu je čištění trouby mnohem snazší. Pomůže vám totiž z dvířek vyjmout vnitřní sklo. Pak obě skla pohodlně umyjete.
Jak vyjmout vnitřní sklo z dvířek trouby
Neustále zamlžené a špinavé sklo ve dvířkách trouby nedělá dobrou vizitku žádné hospodyni. Ženy se většinou snaží do prostoru mezi dvě skla nastrkat hadřík a alespoň částečně nečistoty odstranit. Efekt ovšem bývá mizivý. Je proto důležité vědět, že vnitřní sklo je možné vyjmout a obě skla pak bez problémů vyčistit. Jak tedy na to? Nejprve uvolněte tlačítka, která jsou umístěna ve spodní části dvířek (bývají součástí pantů), uvádí web Genialne. Pak sejměte obložení z horní části dvířek a vyjměte uvolněné sklo.
Konstrukce závěsů (pantů) se může u jednotlivých produktů lišit. Myšlenka je však stejná a výrobci na praktické čištění dvířek trouby nezapomněli. Pokud budete vybírat novou troubu nebo sporák s troubou, vždy se zajímejte o to, jestli vybraný typ uvedenou možností disponuje. Často vám postačí, když se podíváte na online verzi příručky ke zvoleném spotřebiči. Tam najdete podrobné informace o tom, jak sklo bezpečně rozebrat. Většina spotřebitelů však manuály nečte, a proto o této vychytávce v troubě nemá ani ponětí!
Plynový sporák se stane blyštivou pýchou celé kuchyně. Postup krok za krokem
Čištění skel trouby
Dvířka trouby se vám tedy podařilo rozebrat. Pokud máte doma kupované prostředky na mytí oken, na ty můžete v první fázi zapomenout. Nečistoty na sklech dvířek jsou příliš mastné, okena by na ně nestačila. Je zapotřebí použít nějaký odmašťovač, vyzkoušet můžete pastu ze sody. Jedlou sodu smíchejte s trochou vody tak, aby vznikla hustá pasta. Tu pak naneste po celé ploše skel, doporučují na webu Kobieta. Pro zesílený účinek můžete na povrch pasty pomocí rozprašovače ještě nastříkat ocet.
Začne se vytvářet pěna, ale tomu se nedivte – smíchali jste kyselou látku se zásaditou a ty spolu začaly reagovat. Nechte je nějakou dobu působit. Poté použijte houbičku a skla ještě promyjte. Následně vše setřete vlhkým hadříkem. Můžete použít i vlhké ubrousky pro domácnost. Veškerá mastnota a přischlé nečistoty by měly zmizet. Pokud se vám zdá, že se skla ještě málo lesknou, může teď na řadu přijít trošku té okeny. Pak už jen vrátíte vnitřní sklo na jeho místo, nasadíte těsnění a zacvaknete příslušná tlačítka. A máte na nějaký čas po starostech.
Někdo čistí skla trouby amoniakem. Tehdy je důležité použít ochranné prostředky, zejména rukavice. A také při práci hodně větrat. O čištění vnitřku trouby, zejména připečených roštů, jsme na webu BydlímeÚtulně psali nedávno.
Napište komentář