Se speciálním výživným roztokem z medu a česneku dokážete vzkřísit usychající orchidej i doslova za pět minut dvanáct.
Elegantní orchideje jsou ozdobou každého interiéru. Za jejich oblibou stojí určitě nejen pestrá škála odrůd, ale také jejich křehká exotičnost. Právě ta z nich ale zároveň dělá choulostivé rostliny, jejichž pěstování není pro každého.
Orchideje potřebují péči
Plně rozkvetlé orchideje jsou chloubou každého pěstitele. Pěstování orchidejí přitom není vyloženě složité, nicméně má svá specifika. Této cizokrajné krásce, pocházející původně z tropických oblastí, se v podmínkách našich často přetopených domovů se suchým vzduchem nemusí úplně dařit. Někdy stačí přidat na zalévání, ani s tím by se to ale nemělo přehánět, jak jsme radili na BydlímeÚtulně.
A tak se může stát, že namísto zdravé, krásné rostliny tu máme uzlíček uschlých kořenů nebo také bal plný hniloby. Zelené listy změní barvu, jak během podzimu, a zkřehnou. Nemusí se ale jednat o definitivní konec, i přes tak smutný výjev lze totiž vše zachránit, pokud si rostlina zvládla uchovat alespoň jeden zdravý list.
Zmrtvýchvstání orchideje
Portál Cpykami radí oddělit zdravý list od zbytku umírající květiny a opláchnout ho čistou vodou. Na speciální vyživovací roztok pak budete potřebovat:
- stroužek česneku,
- polévkovou lžíci medu,
- litr teplé vody.
K bohaté úrodě rajčat pomůže efektivní hnojivo, jehož hlavní složkou je droždí
Prolisovaný stroužek česneku zakápněte medem a směs dolijte vodou. Dobře promíchejte a nechte několik hodin louhovat. Směs medu s česnekem má antibiotické a antivirové vlastnosti, jak uvádí portál Healthline. Ty pomohou nastartovat imunitu nejen člověku, ale dokonce i rostlinám.
Scezeným roztokem list otřete a poté ho umístěte tak, aby se výživy dotýkal pouze řapíkem. Nechte odstát asi půl hodiny, během které si rostlina vytáhne z vody živiny, které bude potřebovat. Následně ji umístěte do větší misky, do níž dáte dnem nahoru víčko nebo menší misku. Do větší misky nalijte vodu a vatovým tampónkem udělejte mezi vodou a vrcholem druhé misky „most“. Jeden konec tampónku tak bude nasávat vodu, zatímco na druhém konci ji bude přijímat list. Ten by měl zhruba do měsíce pustit kořeny.
Napište komentář