Po březnovém jednání europoslanců v Bruselu se médii rozběhla informace o dalším zákazu kotlů, tentokrát i těch plynových. Jak je to tedy doopravdy?
Zákaz kotlů na plyn, tuhá paliva nebo lehké topné oleje od roku 2040. Strašák velké spousty českých domácností, které právě takový zdroj vytápění používají. Opravdu to EU udělala? Poukazuje na to přece i poslanec Tomio Okamura. Ale je to skutečně tak?
Krůček za krůčkem ke změně světa
Zatímco se na české domácnosti valí zákaz používání starých typů kotlů, jak jsme psali na BydlímeÚtulně, už je tu další hrozba. Podle ní EU schválila v rámci komplexnosti Green Dealu zákaz používání plynových a dalších kotlů od roku 2040. Podle portálu TZBInfo má přitom v současné době takový zdroj vytápění více než 1,7 milionu domácností v ČR.
Přestože členským zemím EU je ponechávaná určitá míra flexibility, v rámci níž mohou pravidla přijatá ve směrnicích uplatňovat s ohledem na konkrétní situaci ve své zemi, směr EU jasně určila. Cílem jednotlivých „evropských“ kroků je jednoznačně modernizace, snížení ekologické náročnosti, zlepšení ovzduší, šetrnější přístup k životnímu prostředí a další.
Stát rozdává až 180 000 Kč na kotlíkových dotacích pro 1 domácnost. Stačí splnit podmínky
Nejdůležitější fakta daná směrnicí EPBD
Směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) byla v Bruselu schválena asi v polovině března 2024. Teprve až bude ale definitivně přijatá, začne České republice běžet dvouletá lhůta na úpravu platné legislativy. Ani v rámci této úpravy ale není úplný zákaz kotlů nasnadě. Jelikož jde totiž pouze o směrnici, základem nových nařízení je, aby stanovený postup vedl k omezování užívání kotlů na fosilní paliva. Jeho vymáhání nebo aplikování v praxi už nemusí být po lidech ale požadované.
- Směrnice nabádá k postupnému vyřazování a používání kotlů na fosilní paliva, ale jejich zákaz v žádném případě neobsahuje, jak uvádí portál IRozhlas.
- Snahou je modernizovat energetiku – jde tedy o apelovaní na lidi, aby si pořizovali ekologičtější a šetrnější zdroje vytápění.
- Jakmile vejde směrnice v platnost, jednotlivé vlády budou moci v rámci opatření rozhodovat o odstavování určitých typů topných zařízení, která třeba vypouští příliš emisí apod.
Napište komentář