Ideální čas na povinnou výměnu kotlů se blíží ke konci. Výše nabízených dotací se brzy značně sníží

Fotografie: Freepik

Výměna kotlů, které splňují pouze I. a II. emisní třídu, musí být provedena do září 2024. Kotle nesmí umožňovat únik oxidu uhelnatého do ovzduší.

Od září 2024 začíná platit zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy. Kontroly budou moci uložit těm majitelům nemovitostí, kteří se o výměnu kotle nepostarali, pokutu ve výši 50 tisíc korun. Jestliže si však domácnosti, jichž se výměna kotle týká, požádají o dotaci do konce srpna, i když nestihnou kotel vyměnit včas, budou k tomu úředníci při kontrolách přihlížet, uvádí web ČT24.

Nápravná opatření, nebo rovnou pokuty?

Ministr životního prostředí Petr Hladík sdělil, že nechtějí jít primárně cestou pokut, ale pomoci. Chtějí dotacemi lidi motivovat k tomu, aby kotel vyměnili. V první fázi by tedy obce s rozšířenou působností měly dávat spíš nápravná opatření a poradit, kde si občané mohou o dotaci na výměnu kotle požádat. Pakliže by ani to nepomohlo, pokuta už bude na místě. Mezi podporovanými zdroji zůstávají tepelná čerpadla, kotle na biomasu či kamna na pelety.

Doposud bylo pořizování nových kotlů významně podporováno dotacemi, z nichž však některé budou ke konci srpna ukončeny. Takzvané kotlíkové dotace se od září sníží a přesunou se pod dotační program Nová zelená úsporám Light. Nově bude možné od září žádat o podporu na výměnu kotlů bez ohledu na emisní třídu. Dotace však budou nižší, sděluje web EkoList.

Úspora elektřiny sníží výdaje domácnosti. Je vhodné zvážit i odpojení televize a počítače

Zažádejte o dotaci včas

Kotlíkové dotace jsou určeny pro domácnosti s nízkými příjmy. K těm patří třeba senioři v penzi, osoby s invaliditou třetího stupně nebo domácnosti, které dostávají příspěvek na bydlení. O kotlíkové dotace na výměnu kotle na tuhá paliva zažádalo doposud 130 tisíc domácností. Dotace pro ostatní domácnosti z programu NZÚ využilo asi 50 tisíc žadatelů. I tato podpora z programu Nová zelená úsporám se bude od září snižovat.

Tepelná čerpadla jsou ekologickým řešením vytápění
Fotografie: Triplec85 /Creative Commons / CC BY-SA 4.0 International

Kdo má tedy zájem o dotaci na výměnu kotle v původní výši, měl by si se žádostí pospíšit. Výše dotací z obou programů bude od září – oproti současnosti – až o desítky tisíc korun nižší. Bude záležet na druhu vytápění. Proto se vyplatí požádat o dotaci do 31. srpna 2024 a realizaci třeba provést později. Nové přesné výše dotací budou představeny na konci června, sdělil ministr Hladík. U zranitelnějších skupin domácností budou dotace opět vyšší. Na BydlímeÚtulně jsme také informovali o tom, že stát nabízí dotace pro seniory na fotovoltaiku k ohřevu vody.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*