České domácnosti se letos nedoplatí: Kvůli novému zákonu mnoho lidí přijde o 400 000 Kč

Fotografie: Martin Kotačka / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pasport je náhradní stavební dokumentace a odráží aktuální stav nemovitosti. Kdo tedy aktualizovanou dokumentací nedisponuje, musí si pasport pořídit.

V souladu s novým stavebním zákonem, který nabyl účinnosti 1. ledna 2024, je nyní každý majitel nemovitosti (tedy domu i bytu) povinen uchovávat stavební dokumentaci v aktuálním stavu. To znamená, že musí odpovídat skutečnému provedení stavby. Jestliže byly prováděny jakékoliv úpravy, musí být v dokumentaci zaneseny. Tato povinnost se vztahuje na všechny typy stavebních objektů, včetně těch, které byly postaveny před vstupem zákona v platnost, píše web VisionPlan.

Stavební a projektová dokumentace

Projektová dokumentace zahrnuje soubor dvojrozměrných nákresů a plánů, které podrobně popisují všechny aspekty stavebního projektu, a je nezbytná pro jakoukoliv stavbu nebo rekonstrukci. Dokumentace může být v elektronické nebo tištěné formě a musí obsahovat studie, dokumenty k územnímu rozhodnutí, stavební povolení, dokumentaci skutečného provedení stavby a zadávací a realizační dokumentaci. Nedodržení této povinnosti může vést k sankcím ve výši až 400 tisíc korun, což je dvojnásobné navýšení oproti původním pokutám.

Také vám z toho jde mráz po zádech?

Kdo staví, nebo v nedávné době postavil nemovitost novou, a to ať svépomocí, anebo měl stavitele, je na tom poměrně dobře. Aktuální dokumentaci máte nejspíš po ruce, takže ji uložte a připravte pro případnou kontrolu. Hůře na tom budou majitelé starých domů a nemovitostí rekonstruovaných. I podle odborníků jsou chybějící nákresy a plány častým nešvarem hlavně u starších nemovitostí. U starých domů se většinou dokumentace nedochovala a stejně byly v průběhu času prováděny různé přestavby a úpravy.

Pokud při péči o trávník neplníte tyto zásadní povinnosti, riskujete astronomické pokuty

A ten, kdo koupil starou budovu k rekonstrukci, zřejmě také žádnou dokumentaci od původního majitele nedostal. Měl by tedy mít plány přestavby. A pokud nemá – což se mohlo při rekonstrukci svépomocí klidně stát, musí si je pořídit. Výše uvedená povinnost se tedy vztahuje i na starší a staré budovy. Má motivovat majitele k proaktivní správě a aktualizaci jejich plánů a nákresů.

Stavební pasport musí vypracovat odborník
Fotografie: Pexels

Podle Asociace inspektorů nemovitostí je však v Česku obrovský problém – prodávané starší nemovitosti jsou buď bez dokumentace, nebo ta neodpovídá skutečnému stavu. A proto Asociace tvrdé postihy vítá, píše web Deník. Doufá, že se nátlak projeví také v realitním sektoru. Makléři totiž prodávají nemovitosti, k nimž žádná dokumentace není k dispozici, a přitom ji klient potřebuje. Jednak proto, aby ji v budoucnu nemusel pořizovat sám, jednak na jejím základě může posoudit, co vlastně kupuje.

Není-li dokumentace, je povinností pasport

Pokud se tedy dokumentace k nemovitosti nedochovala, musíte si pořídit takzvaný pasport. Což je zjednodušená forma dokumentace, která reflektuje aktuální stav a uspořádání objektu. Pasport je nezbytný v případech, jako jsou prodej nemovitosti, rekonstrukce, změna využití objektu, údržba, odstranění stavby či při žádosti o hypotéku. Musí obsahovat výkresy současného stavu nemovitosti, technickou zprávu a průvodní zprávu popisující skutečné využití všech prostor.

Kromě autorizovaných inženýrů či projektantů může pasport zpracovat i osoba s vysokoškolským vzděláním stavebního nebo architektonického směru. Anebo může mít střední vzdělání stavebního směru s maturitní zkouškou a alespoň třemi roky praxe v projektování staveb. Nezapomeňte také, že musíte do konce prázdnin vyměnit starý kotel, který neodpovídá současným předpisům, jak jsme psali na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*