Otevřená nebo uzavřená kuchyně. Obě řešení mají svá pro a proti

Fotografie: Pixabay

Plánujete renovaci kuchyně, zařizujete nový domov nebo se teprve budete stěhovat? Ať už je tak či onak, je dobré vědět výhody i nevýhody otevřeného prostoru – tedy kuchyně spojená s jídelnou či obývacím pokojem.

Dřív byly samostatné kuchyně jasnou volbou. Ovšem v posledních letech dávají lidé propojení těchto místností a otevřenému prostoru. Maximálně je dělí nějaká příčka. Obě řešení mají bezpochyby své plusy i mínusy. To, zda nakonec zvolíte kuchyni samostatně či otevřenou (spojenou s obývacím pokojem) je otázka preferencí a dispozičních řešení. Přinášíme vám výhody i nevýhody otevřeného prostoru.

Výhody otevřeného prostoru

Kuchyně propojená s jídelnou nebo obývacím pokojem sdílí jeden prostor. Často je kuchyně takto řešena v menších domech či bytech, kde se šetří místem a navíc otevřený prostor působí větším/otevřeným dojmem. Místnost působí přehledněji a vzdušněji. Získáte více místa i světla při přípravě jídel.

Otevřený prostor také umožňuje být součástí komunikace s rodinou i přáteli či sledovat televizor. Také máte lepší dohled nad hrajícími si dětmi. To by však neměl být rozhodující faktor, děti jednoho vyrostou a neustálý dohled nad nimi nebude nutný.

Taková kuchyně nejenže vypadá větší, prostornější, přehlednější, ale i moderně. Ovšem vedle kladů může taková kuchyně přinášet i stinné stránky.

Fotografie: Pixabay

Nevýhody otevřeného prostoru

Jednou z nevýhod je vaření v přímém přenosu, pokud právě chystáte jídlo a zároveň u vás sedí návštěva. Což mnohým zase až tak moc nevadí.

Další nevýhodu je šíření se páry a zápachu do celého prostoru. Důležité je tedy zajistit kvalitní digestoř a výhodou je i okno, které lze v takové kuchyni otevřít.

Padne-li volba na otevřený prostor, budete muset mít kuchyni neustále uklízenou, uspořádanou. Schované potraviny, umytou pracovní desku a žádné nádobí ve dřezu nebo na odkapávači. Kazí to totiž celkový dojem z bydlení.

K práci v kuchyni se pojí i hluk. Pokud mixujete, hnětete, jede hlučná myčka nebo jiný kuchyňský pomocník. To může být problém zvlášť tehdy, slouží-li obývák zároveň i jako ložnice.

Než se vrhnete do zařizování nové kuchyně či se přestěhujete do nového domu/bytu, zvažte všechny tyto plusy a mínusy.