Čištění trouby je záležitost, kterou byste nejraději odložili na neurčito. A ještě lepší by bylo, kdyby se trouba vyčistila sama. To ale nemusí být nemožné.
Troubu lze skutečně vyčistit s minimálním úsilím a bez komerčních chemických přípravků. Což je jistě příjemné zjištění pro rodiny, které si zavedly ekologický způsob života. K čištění trouby můžete využít přírodní sílu citronu a vody. Tento způsob nevyžaduje drhnutí, je šetrný k vašemu zdraví, stejně tak jako k životnímu prostředí.
Vodu s citronovou šťávou prostě pečte
Do pekáče, dortové nebo bábovkové formy či žáruvzdorné mísy nalijte horkou vodu a přidejte šťávu z několika citronů. Zbytky citronů můžete rozkrájet a vhodit je do roztoku rovněž. Vložte do trouby, zapněte na střední teplotu (optimální teplota se pohybuje mezi 120–140 stupni Celsia) a troubu zavřete. Pečte asi 30 minut.
Postupně se začne uvolňovat pára a ta začne rozpouštět mastnotu i zaschlé zbytky jídla, informuje web Action. Až trouba vychladne, stačí, když původní usazeniny setřete hadříkem anebo měkkou houbičkou. Měly by nyní jít odstranit velmi snadno.
Češi objevili geniální fintu, díky které z knoflíků na sporáku odstraníte i tu nejhorší mastnotu
Nebude-li citron stačit, přidejte jedlou sodu
Jestliže však byly připečené zbytky či mastné a připálené usazeniny v troubě dlouhodobě, vyrobte si pastu z jedlé sody. Do misky nasypte přiměřené množství sody a smíchejte ji s několika kapkami citronové šťávy. Pasta by měla být hustší konzistence, to znamená, abyste to s citronem nepřeháněli. Potom pomocí hadříku naneste pastu na znečištěné plochy a nechte působit přes noc, radí web Smakosze.
Druhý den vše setřete vlhkým hadříkem a pak ještě troubu vytřete do sucha. Tato metoda čištění trouby je poměrně efektivní, zbaví vás spálených mastných usazenin i zápachu, které tyto připečené částice vydávají. A vůně citronu bude příjemnou změnou.
Máte-li v troubě ty nejhorší usazeniny na spodní vodorovné ploše, můžete dno trouby přímo potřít rozkrojeným citronem, případně je pokapat citronovou šťávou. A pak je posypte jedlou sodou. Působit nechte minimálně hodinu, mastné nánosy a připáleniny se rozpustí a uvolní. Následně povrch opět setřete mokrým hadrem nebo houbičkou – i s uvolněnými připečeninami – a nakonec vysušte buď mikroutěrkou, nebo troubu rovnou zapněte, aby se vysušila sama.
S těmito jednoduchými metodami budete mít dokonale čistou troubu s minimem vynaloženého úsilí, a vlastně i nákladů. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás rovněž napsali, jak dokážete vyčistit odpad bez pomoci instalatéra.
Napište komentář