Ucpaný odpad zvládnete vyčistit během několika minut, aniž byste museli volat instalatéra

Fotografie: Freepik

Ucpaný odpad způsobuje v domácnosti velké nepříjemnosti, navíc se z něj line nepředstavitelný zápach, proto je nutný rychlý a efektivní zásah. Samozřejmě jednou z možností jsou chemické přípravky prodávané v obchodě. Ty pomohou odblokovat ucpaný odpad, ale stojí nemalé peníze, a ne vždy jsou po ruce.

Další možností je tip, který používaly už naše babičky pro vyčištění odpadních trubek. Vyzkoušejte také, jak snadno, a hlavně rychle lze vyčistit zanesené odpadní trubky!

Odpad – věčný nepřítel domácnosti

Jaká domácí práce v domácnosti je nejvíce odpudivá? Rozhodně čištění potrubí a sifonu, protože ucpané potrubí způsobuje stání špinavé a mastné vody a generuje odpudivý zápach. To platí nejen pro odpad v kuchyňském dřezu, kde ulpívají zbytky potravy a zbytků, ale také u vany nebo umyvadla, kde se naopak hromadí vlasy, chlupy, vlákna z oblečení a další nečistoty.

V koupelně je problémem navíc používání různých druhů kosmetiky, které obsahují také tuky, někdy také pevné částice, a způsobují zanášení odpadních trubek. Co pomůže?

Vyzkoušejte jedlou sodu a ocet

Jedlá soda je výborný pomocník nejen při vaření, ale také při čištění domácnosti. Má mnoho účinků, mimo jiné dezinfekční a odmašťovací, současně potlačuje a absorbuje zápach, je biologicky odbouratelná a ekologická. Co víc si přát? Jedlá soda se skládá z hydrogenuhličitanu a sodíku a lze jí použít pro údržbu a čištění v domácnosti, podle vědců účinně působí také proti některým bakteriím a houbám.

Fotografie: Pixabay

Použití je navíc vhodné na většinu povrchů. V kombinaci s octem je ještě účinnější. Ocet má antimikrobiální účinky díky kyselině octové, rozpouští nečistoty a dezinfikuje.

Jak používat jedlou sodu s octem na čištění zanesených trubek

Obě složky je dobré použít pro abrazivní reakci, která vznikne po aplikaci do odpadu a rozpustí usazené zbytky a mastnotu v trubkách. Co budete potřebovat? Připravte si:

  • 300 ml kvasného lihového octa,
  • 100 g jedlé sody,
  • 2 litry horké vody.

Nalijte vodu do hrnce a dejte jí vařit na mírný plamen, při varu přidejte ocet a nechte vařit dalších 10 minut. Nasypte jedlou sodu do odpadu, nechte působit, a nakonec zalijte octovou vodou. Nechte pracovat čisticí složky po celou noc. Ráno spláchněte horkou vodou v množství jedné varné konvice, tím odstraníte zbytky z potrubí. Pro stále čisté potrubí je vhodné jednou měsíčně nalít celou láhev octa do odpadu, tím zabráníte jeho ucpání.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]