Celý život skladujete chleba špatně. Kvůli těmto chybám riskujete své zdraví a chléb se poté nedá jíst

Fotografie: Tiefkuehlfan / Creative Commons / Attribution 3.0

Uchovat chleba i po několik dní můžete v utěrce v chlebníku. Jestliže ho však máte větší množství, nakrájejte chléb na plátky a zamrazte.

Nepodařilo se vám sníst všechen chléb a potřebujete ho uchovat do zásoby? Často se stává, že ho vložíte do igelitu a očekáváte, že vydrží několik dní. To je ale nejrychlejší cesta k tomu, aby se začala vytvářet plíseň. Z chleba se totiž uvolňuje vlhkost, která nemá kam unikat. Sráží se tedy na igelitu a toto vlhké prostředí je optimální pro tvorbu plísňových spor, informuje web Kobieta.

Igelit ani lednička nejsou vhodné

Někdy plíseň ještě není okem vidět, ale její zárodky již v chlebu jsou. A po pouhých dvou či třech dnech v igelitu už plíseň konzumujete. Chléb sice vypadá ještě celkem dobře, ale jeho kvalita je ohrožena. Na jeden až dva dny můžete chléb, ale i další pečivo uložit do chlebníku. Do tohoto uzavřeného prostoru má přístup jen minimální množství vzduchu, a tak chleba nevysychá a netvrdne tak rychle. Po několika dnech v chlebníku však ztvrdnutí chleba a vytváření plísně nezabráníte.

Jestliže chcete mít chléb ve stavu, kdy ho lze bez problémů pozřít i po několika dnech, zabalte ho do čisté utěrky. Ta z chleba pohltí přebytečnou vlhkost a na druhé straně ho ochrání před vyschnutím. Je-li chleba ještě teplý, nechte ho nejprve vychladnout. Chléb v utěrce vydrží většinou měkký po několik dní a má i příjemnou chuť. Pokud byste utěrku denně měnili za novou, můžete chleba strčit i do igelitového sáčku. To pomůže o nějaký den trvanlivost prodloužit. Pokud hledáte způsob dlouhodobého uchování chleba, volte mrazák.

Celý život děláte při rozmrazování masa chyby, kterými riskujete kontaminaci i ztrátu chuti. Postupujte takto

Jak chleba zamrazit

Nejlepší bude, když chleba nejprve nakrájíte na jednotlivé krajíce. A do igelitových sáčků, určených ke skladování potravin, jich vložte vždycky jenom tolik, kolik stačíte jednorázově sníst. Pak budete mít čerstvé pečivo k dispozici kdykoliv po několik týdnů. Mrazit v kuse půl bochníku, nebo dokonce celý je nesmyslné. Jednak je hůř skladný a zabere v mrazáku hodně místa, jednak by trvalo velmi dlouho, než by rozmrzl.

Před vložením do mrazáku chleba nakrájejte na plátky
Fotografie: Pixabay

Když vyjmete zmrzlé plátky třeba k večeři, sundejte igelit a nechte chléb na tácku volně při pokojové teplotě. Rozmrzne během 10 až 30 minut, a to podle tloušťky krajíců. Konzumovat ho budete zhruba v takovém stavu, v jakém jste ho do mrazničky vložili. Jestliže jste do mrazáku uložili čerstvé krajíce, stejně takové budou po rozmražení. Mrazit starší chléb nemá cenu, jeho chuť ani kvalitu tím nezlepšíte, píší na webu FoodRepublic.

A co chleba v lednici

V chladu, jaký se udržuje v ledničce, chléb rychleji vysychá a ztrácí svou chuť. Když ho tam vložíte v igelitu, bude se v něm vytvářet vlhkost a s ní spory plísní. Nedávejte chleba do ledničky ani v utěrce, mohou se na ní shromažďovat bakterie. Jak tedy docílit toho, abyste měli na talíři denně čerstvý chléb? To ho musíte buď každý den kupovat, anebo si ho doma upéct. Na BydlímeÚtulně jsme psali také o tom, jak přidáním kousku chleba můžete zlepšit chuť masového vývaru.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*