Celý život skladujete vejce špatně. Vyvarujte se chyby, kterou dělá většina Čechů a vejce vydrží déle čerstvá

Fotografie: Depositphotos

Některé potraviny nejsou nutně určeny k uložení do chladničky. Často však nechceme riskovat, že se v nich budou množit bakterie, nebo se bojíme, že se potraviny zkazí.

Vejce jsou živočišného původu a mohou se v nich množit bakterie, jako je salmonela. Proč se tedy nedoporučuje dávat vejce do lednice? Vejce jsou součástí každodenního jídelníčku mnoha lidí a kupujeme je velmi často. Ať už se jedná o vejce natvrdo, naměkko nebo omeletu, většinou je reflexivně ukládáme do lednice, abychom se vyhnuli riziku otravy jídlem a množení bakterií. Existují však důvody, proč vejce do lednice nutně nepatří.

Proč by se vejce neměla uchovávat v lednici

Abyste předešli plýtvání, je důležité vědět, jak potraviny skladovat a za jakých podmínek. Důležité je také sledovat dobu použitelnosti potravin, datum spotřeby a datum minimální trvanlivosti. Zaprvé, neukládání vajec do lednice vám pomůže udržet je déle čerstvá: nechte je při pokojové teplotě, abyste je nemuseli vyhazovat. Vejce mohou rychle ztratit svou čerstvost a obvykle se konzumují 28 dní od data snesení.

Vejce nechte při pokojové teplotě, aby se lépe vařila. V receptech na moučníky a dorty se doporučuje používat vejce, která nebyla v lednici, protože se lépe šlehají. Pokud máte tyto potraviny bohaté na živiny, můžete si například připravit dezert bez cukru a bez lepku! Vejce má na vnější straně ochrannou vrstvu, která chrání před bakteriemi a zárodky, jež se dostanou dovnitř. Jestliže si koupíte vejce a skořápka je neporušená, není důvod dávat je do lednice. Pokud chcete vejce snáze oloupat, použijte jedlou sodu.

Fotografie: Freepik

Pokud vejce uchováváte v chladu, je pravděpodobnější, že se srazí a změna teploty podpoří růst bakterií na vaječné skořápce. Vejce špatně snášejí změny teploty: jestliže jste je již do lednice dali, nevyndávejte je. Pokud však máte podezření na nákazu salmonelou, měli byste vejce uložit do lednice. Nenechávejte je vedle jiných vajec při pokojové teplotě, protože je nakonec nakazí. Po vložení do chladničky teplota bakterie zničí. A nikdy vejce neumývejte, protože se tím zničí jejich ochranný film.

Jak poznáte, že je vejce prošlé

Jestliže jste zapomněli vejce vzadu ve skříni nebo v lednici, můžete pomocí těchto tipů zjistit, zda jsou prošlá, nebo zda je ještě můžete sníst, a vyhnout se tak plýtvání potravinami. Tento tip je velmi jednoduchý, stačí ponořit vejce do vody. Chcete-li zjistit, zda ještě můžete udělat omeletu, naplňte misku nebo sklenici studenou vodou a vložte do ní vejce. Pokud se vejce potopí, není prošlé a je bezpečné ho jíst. Když zůstane na povrchu, vyhoďte je do koše.

Zkuste rozbít vejce na talíři. Při tomto testu věřte tomu, co vidíte a cítíte. Jestliže například ucítíte na dně vaječné skořápky něco podivného, neváhejte a vajíčko vyhoďte. Pokud mají žloutek a bílek abnormální strukturu, pokud je bílek příliš řídký, vejce není dobré. Z vaječných bílků si pak můžete připravit masku na vlasy.

Fotografie: Freepik

Tato technika je také velmi účinná při posuzování čerstvosti vajec. Protřepejte vejce a pozorně poslouchejte: pokud se ozve zpod skořápky šplouchnutí, není to normální a vaše vejce je pravděpodobně již prošlé, tak je raději vyhoďte. Jestliže však neslyšíte žádný podivný zvuk, můžete vejce bez obav zkonzumovat.

Zdroj: Mashed

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]