Ušetřit za topení je možné, když k tomu učiníte patřičné kroky. A začněte s nimi hned na počátku topné sezony, aby úspora byla co největší.
Ať máte zdroj vytápění jakýkoliv – tepelné čerpadlo, běžný kotel, krb, anebo topení dálkové – vždycky se najde nějaká cesta, jak ušetřit. Topit je totiž nutné efektivně, a nikoliv zbytečně. Člověk dělá spoustu chyb, aniž by si je uvědomoval, a to vám může vyhánět peníze z kapsy.
Jak začít cestu k úspoře při vytápění
Začít byste měli hned na počátku topné sezony, a to tím, že u individuálního topení pozvete kominíka. Nejenže je zanesený komín nebezpečný, ale rovněž výrazně ovlivňuje výkon celé topné soustavy. Nezapomeňte na pravidelnou údržbu kotle –správně seřízený moderní kotel vám může přinést úsporu tisíců korun. Pokud topíte dřevem, mělo by být dostatečně vyschlé. Jinak se většina vzniklé energie spotřebuje na odstranění vlhkosti a v bytě budete mít chladno. O dalších důvodech, proč má být dřevo na topení suché, jsme na BydlímeÚtulně rovněž psali.
Následovat by mělo odvzdušňování radiátorů. Tak jejich výkon zvýšíte. Jinak budete platit, a přitom vaše radiátory budou hřát jen částečně. Pozastavit byste se měli také u optimální teploty v jednotlivých místnostech. Je jasné, že každý má v tomto ohledu jiné preference. Někomu je zima při 24 stupních, jinému stačí 19 °C. Snížíte-li však teplotu o 3 stupně, můžete ušetřit až 3,9 MWh energie ročně, jak uvádí na webu Blesk.
Proces domácího sušení prádla v zimě lze snadno urychlit. Pomůže i odvlhčovač a větrání
Mimo topnou sezonu jste zvyklí se doma oblékat minimálně a pokud možno pohodlně. Zvažte, zda na podzim a v zimě nebude lepší k televizi místo trenýrek navléknout tepláky a na obligátní tílko mikinu. A nazout teplé bačkory. Je to příjemné a pohodlné, oblečení vás zahřeje, a vy můžete nastavit teplotu na radiátorech o stupínek či dva nižší. Uvidíte, jakou úsporu to udělá za celou topnou sezonu.
I oblékání hraje svou roli
Stejně tak můžete změnit noční úbor. Prostě ho vyměňte za teplejší, a v ložnici nebudete muset topit naplno. Stejně to není příliš zdravé. Ani v kuchyni nemusíte mít radiátory horké. V této místnosti většinou hospodyňky kmitají, až po nich teče pot. Další teplo zde přidá sporák a trouba při pečení, jak píše web Dáma. Pak kuchyň obvykle opouštíte, pokud tedy nemáte domácnost řešenu jako otevřený koncept a nemáte prostory propojené. Ale to už je jiné téma.
Zvažte nové možnosti sušení prádla
Mikroventilaci na plastových oknech nastavte na zimní režim. Rámy budou mít větší přítlak, do bytu vám nepotáhne studený vzduch a teplý nebude unikat. Za radiátory můžete umístit alobal – teplo tak nebude unikat do zdi a stoupat vzhůru, ale odrazí se alespoň trochu do místnosti. Na radiátorech nesušte prádlo, to patří do sušičky nebo na sušák. Kdo nemá jinou možnost a prádlo na sušák v bytě věšet musí, může využít stropní sušáky. Ty nijak nepřekážejí, a prádlo rychle uschne, protože teplý vzduch stoupá vzhůru.
Větrejte vícekrát denně, s okny dokořán, ale jen krátce. Tak se vzduch vymění, a radiátory přitom nebudou zbytečně topit naplno. Když opouštíte byt nebo dům na více dní, radiátory nevypínejte. Nechte je mírně temperovat. Až se vrátíte, přidáte jen pár stupňů a prostory se rychle vyhřejí. Pokud necháte byt bez alespoň minimálního topení, zdi prochladnou a vy spotřebujete mnohem víc energie na vytopení místností na vámi přijatelnou teplotu.
Napište komentář