Naučte se správně pečovat o pokojové rostliny v zimě, kdy jim suchý vzduch nesvědčí

Fotografie: Freepik

Péče o rostliny v zimních měsících se liší. Méně světla, ústřední topení a suchý vzduch dávají pokojovým kytkám zabrat. Poradíme, jak o ně pečovat, aby zimu přežily bez úhony.

V létě se kytkám daří mnohem lépe, přijde však podzim a zima a začíná boj o přežití. Kytkám chybí světlo, změní se teploty i vnitřní klima a často za to, že kytky trpí mohou radiátory.

Nové místo pro kytky

Teplo sálající z radiátoru může vysušovat zeminu, voda se odpařuje mnohem rychleji. Některým kytkám takové teplo a sucho vadit nemusí, moc jich však není. Většina pokojových rostlin tím trpí. Umístěte tedy kytky tak, aby měly dostatek denního světla, ale zároveň nebyly v blízkosti radiátoru.

Než kytku přemístíte, ujistěte se, že ji bude nové stanoviště vyhovovat. Také nezapomínejte pravidelně otáčet květináč. Kytka se bude stáčet za světlem, proto jednou za 10 až 14 dní květináč otočte.

Zálivka

Jestliže nemáte možnost kytky umístit jinam, pak stáhněte teplotu a nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Většina kytek přechází v zimě do útlumu a zálivka se snižuje. To ovšem neplatí u kytek, které jsou vystaveny vyššímu teplu a suchu. Skvělou pomůckou jsou samozavlažovací květináče/truhlíky. Nebo umístěte pod kytky mističku a pravidelně dolévejte vodu.

Odpočinek

Přes zimu kytkám nedávejte hnojivo a nechte je odpočívat. Na co však nezapomínat, je pravidelné odstraňování suchých/odumřelých listů. Také utírejte kytkám jemně z listů prach. Vaše rostliny k vám mohou promlouvat tím, že jim například budou žloutnout listy – většinou je tento problém snadno řešitelný. Kytce patrně chybí dostatek denního světla.

Zimní péče ve zkratce

  • Pokojové rostliny potřebují obzvlášť v zimě dostatek světla

  • Větrejte tak, aby kytky nebyly vystaveny průvanu a nadměrnému chladu

  • Umisťujte pokojové rostliny dál od ústředního topení

  • Dohlížejte na dobrou kondici pokojových rostlin (choroby, škůdci)

  • Všímejte si listů, zbarvení (hnědnutí, žloutnutí) co vám kytka dává najevo

  • Dbejte na zálivku u kytek, které jsou blízko zdroje tepla

  • Nechte kytku odpočívat, nehnojte