Kontroly a revize komínů nařizuje zákon. Za porušení hrozí vysoké pokuty

Fotografie: Depositphotos

Kontroly komínů a také jejich revize jsou nedílnou součástí funkční spalinové cesty v každém rodinném domě. A jsou nařízené zákonem.

Kdo z vás nenechává provádět pravidelnou kontrolu a čištění komínů, případně jejich revizi, ten si koleduje o možné nepříjemnosti. V zaneseném komíně mohou chytit saze a pak se požáru těžko ubráníte. Navíc při ucpání komína, když se zplodiny vrací do domu, může dojít k otravě oxidem uhelnatým. A také si zbytečně snižujete výkon kotle a do ovzduší odchází víc zplodin. Ale to není zdaleka všechno!

Pojišťovna nemusí proplatit škodu

Za prvé vám vůbec nemusí být pojišťovnou proplacena škoda, zjistí-li se, že k ní došlo v důsledku nevyčištěné spalinové cesty. A také ještě můžete dostat dost vysokou pokutu! Tak řekněte, stálo by to za to? Navíc jsou kontroly a revize komína nařízeny zákonem, upozorňuje web ČEZ. Jste-li tedy majiteli rodinného domu, chaty nebo chalupy, pravidelným kontrolám a revizím komína se rozhodně nevyhnete.

Kdy je nutná revize a kdy stačí kontrola komína

Komín je spalinová cesta, která by měla být před zahájením každé topné sezony zkontrolována kominíkem a vyčištěna. V případě topení pevnými palivy mají být kontrola i čištění provedeny dokonce dvakrát ročně, neboť dochází k větší produkci popílku a sazí. U tekutých nebo plynných paliv postačí 1x ročně, jak se uvádí na webu Epet. Stejně tak postačí jedna kontrola a vyčistění spalinové cesty u sezonního vytápění. Týká se to samozřejmě i rekreačních objektů, kde zatápíte jen občas.

Za vytápění během zimy se dá snadno ušetřit. Pomůže i odvzdušnění radiátorů a správné větrání

Revizi komína je třeba nechat provést v následujících situacích:

  • Když jste spalinovou cestu dlouho nepoužívali a nyní se chystáte její užívání obnovit.
  • Jestliže došlo ke stavebním úpravám komína anebo k výstavbě nové spalinové cesty.
  • Pokud jste změnili zdroj vytápění nebo druh paliva.
  • Jestli došlo k trhlinám v komíně či k požáru.
Kominík provádí běžné kontroly i revize komína
Fotografie: Pixabay

O čištění komína či revizích spalinové cesty byste si měli schovávat doklady. V případě, že po vás bude požadováno prokázání údržby nebo revize komína, a vy nebudete schopni to nijak doložit, můžete obdržet pokutu ve výši 10 tisíc korun. Jestliže je na domě komín, který se nevyužívá, měl by být jednak označený jako nefunkční, jednak má být chráněný před deštěm.

Kolik za prohlídku, vyčištění a revizi komína zaplatíte

Pokud máte doma speciální kominické vybavení a troufáte si na to, můžete si komín vymést i sami. Tak můžete ušetřit, protože kominíka si pozvete jen k provedení kontroly. Jinak v současnosti se cena vyčištění a kontroly komína pohybuje kolem 1 500 Kč. Revize spalinové cesty vychází na 2–3 tisíce korun. Nehledě na to, že zřejmě budete muset kominíkovi uhradit i cestovní výdaje. Na BydlímeÚtulně jsme psali taktéž o tom, jak si z papírového odpadu můžete sami vyrobit domácí brikety.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*