Topení v kamnech za pár korun. Papírový odpad jde snadno přeměnit na vlastnoručně vyrobené brikety

Fotografie: Depositphotos

V dnešní době je čím dál větším trendem recyklovat a znovu používat věci, které by jinak skončily v odpadkovém koši. Z nahromaděného papíru si můžete snadno vyrobit brikety.

Staré noviny, časopisy, kartony z krabic nebo papírový obalový materiál nemusíte vyhazovat. Můžete veškerý papír skladovat a ve volné chvíli si z něj vyrobit papírové brikety. Topení dřevem nebo dřevěnými briketami vám to sice nenahradí, ale můžete tím snížit spotřebu dřevěného otopu nebo tyto brikety využít k rozdělání ohně. V každém případě se tak snadno a efektivně zbavíte vyprodukovaného papírového odpadu.

Proč jsou brikety lepší než dřevo

Tvorba briket probíhá stlačením a vysušením zbytků ze zpracovávání dřeva. Nejčastěji jsou vyráběné ve tvaru cihliček, díky čemuž jsou velmi skladné. V dnešní době se dřevěné brikety těší velké oblibě právě z důvodu, že nezabírají tolik místa jako poskládané dřevo. Navíc se s nimi mnohem lépe manipuluje a při jejich hoření vzniká mnohem méně popela a sazí. Papírovými briketami si můžete spotřebu dřevěných briket ještě snížit.

Co budete k výrobě papírových briket potřebovat

Výroba papírových briket je extrémně jednoduchá, proto ani nebudete potřebovat žádné speciální nářadí. Připravte si pouze plastový kyblík, nahromaděný papírový odpad, jako jsou staré noviny a časopisy, a vodu. Pro usnadnění práce si můžete přichystat ještě aku vrtačku s míchacím vrtákem, s jehož pomocí pak celou směs v kyblíku promícháte mnohem důkladněji.

Jak vyrobit papírové brikety

Po stranách a na dně plastového kyblíku nejprve vytvořte velké množství děr, aby měla voda kudy odtékat. Následně papír natrhejte na opravdu malé kousky, vhoďte ho do kyblíku a ten naplňte vodou tak, abyste ponořili všechen papír v kyblíku. Vrtačkou pomocí míchacího vrtáku vše důkladně promíchejte a počkejte, dokud veškerá voda nevyteče. Abyste tento proces urychlili, můžete na vrch směsi položit těžký předmět, který vodu vylisuje ven.

Fotografie: Pixabay

Nakonec briketu z kyblíku vyjměte a nechte je 5–7 dní pořádně uschnout na slunci. Čistota následného spalování a množství vypouštěného kouře závisí na materiálu, který k výrobě briket použijete. Proto byste měli volit papír vhodný ke spalování. Nejideálnějším typem je obyčejný čistý karton a noviny. Kancelářské papíry jsou bělené chlórem a časopisy jsou zase plné barvy.

Zdroj: WikiHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]