Kvůli vylévání vroucí vody do dřezu hrozí nežádané následky. Odpadní trubky se mohou poškodit

Fotografie: Depositphotos

Vylévání vroucí vody do dřezu provede čas od času asi každý z nás. Nejčastěji se tak děje, když potřebujeme rychle scedit vařené brambory nebo vajíčka.

Člověk v tu chvíli asi moc nepřemýšlí o vodovodním systému a šup, vřelá voda protéká potrubím. Nutno upozornit, že tento postup není pro váš vodovodní systém v žádném případě bezpečný. Vařící voda může vážně poškodit odpadové trubky i jejich spoje, což pak zpravidla vede k velmi nákladným opravám a bez instalatéra se neobejdete.

Trubky ani těsnění dlouho vařící vodu nevydrží

Většina odpadních trubek je vyrobena z polyvinylchloridu (PVC), což je poměrně levný polymer a není určen k dlouhodobému vystavování vysokým teplotám. Běžně snese teplotu do 60 °C a vystaven vroucí vodě může být jen krátkodobě a v malém množství. Pokud byste ale trubky i sifon zatěžovali vařící vodou často, může dojít ke zdeformování plastu, a ten se po zchladnutí už nemusí vrátit do původního tvaru. A tak se mohou objevit různé trhliny a netěsnosti, píše web KitchenReload.

Při vypouštění většího množství vřelé vody se také roztahuje těsnění kolem spojů, a tím přestává plnit svou funkci. Tak se může snadno stát, že vám pod dřezem vyteče horká voda nebo celý odpadový systém upadne. Trubky kuchyňského vodoinstalačního a odpadního systému nejsou navrženy tak, aby snesly vysokou teplotu a s ní spojený vyšší tlak. A pokud nedojde k havárii hned, může to být jen otázka času.

Nasypte do dřezu mouku a sledujte, co se stane. Tento sypký zázrak má využití, o kterém jste netušili

Vodu před vylitím do dřezu zchlaďte

Pokud tedy potřebujete vylít do dřezu vroucí vodu, můžete na to jít hned několika způsoby. Třeba pustíte současně vodu studenou. Ale to by možná zase bylo zbytečné plýtvání. Lepší možná bude uzavřít dřez, vodu do něj nalít a počkat, až zchladne, případně její teplotu snížit malým množstvím studené. Jestli dřez zrovna potřebujete k jinému účelu, můžete horkou vodu slít do jiného hrnce a vylít ji, až vystydne. Závěrem lze tedy říci, že vylévání vroucí vody do dřezu je poměrně nebezpečné.

Vařící voda do dřezu nepatří
Fotografie: Pixabay

Jestliže chcete svůj vodovodní systém udržet v dobrém stavu dlouhou dobu, uvedenému počínání se vyhněte. Na webu TechInsider dokonce uvádějí, že horká voda může poškodit i samotný dřez. Některé druhy materiálu vlivem změn teploty pracují, a to se může stát i u vás. V důsledku vařící vody se dřez trošku roztáhne, a jakmile pustíte studenou vodu, tak zmenší objem. A tato materiálová pnutí mohou vést k prasklinám dřezu. Na BydlímeÚtulně jsme psali také o tom, jak můžete uvolnit ucpaný dřez sami, bez pomoci instalatéra.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*